Menü

Gyakori étkezési hibák, melyeket érdemes elkerülni

Az egészséges étkezés és az életmódváltás nem csupán arról szól, hogy mit eszünk, hanem arról is, hogyan és mikor tesszük ezt. Sokan azt gondolják, ha követnek egy diétát, esetleg csak hallomásból ismert módszerekhez tartják magukat, akkor az gyorsan fogyáshoz vezethet, azonban ez nem így van. Gyakran követünk el olyan étkezési hibákat a mindennapokban, amelyek hosszú távon negatívan befolyásolhatják az egészségünket. Nézzünk meg ezek közül néhányat!

Az egyik leggyakoribb hiba, amit elkövethet az ember diétázás során, az a reggeli elhagyása. Sokan azt gondolják, hogy ennek segítségével gyorsabban le tudnak fogyni. Pont az ellenkezője történik, ha kihagyjuk a reggelit, a vércukorszintünk leeshet, ami hirtelen éhségrohamokat és túlzott kalóriabevitelt eredményezhet a nap folyamán. Emellett lehetséges, hogy a szervezetünk úgy érzi éhezünk és lelassítja az anyagcserét, ami miatt a fogyás sem lesz olyan hatékony. Ahelyett, hogy megvonjuk magunktól a reggelit, próbáljunk meg inkább egy könnyű fehérjében és rostban gazdag reggelit elfogyasztani, például zabkását vagy görög joghurtot gyümölcsökkel.

Sokan az étrendjüket főként szénhidrátokra és zsírokra építik, miközben nem fogyasztanak elegendő fehérjét. Ez is problémát okozhat, hiszen a fehérje elengedhetetlen az izomzat fenntartásához, az anyagcsere megfelelő működéséhez és a hosszabb telítettségérzet biztosításához. Ügyeljünk rá, hogy minden étkezésünk tartalmazzon valamilyen fehérjeforrást, például tojást, csirkét, halat vagy tejtermékeket.

A legtöbben nem iszunk meg elegendő mennyiségű vizet egy nap alatt, ami fáradtsághoz, fejfájáshoz és akár az éhségérzet fokozódásához is vezethet. Gyakran összekeverjük a szomjúságot az éhséggel, így feleslegesen eszünk, amikor valójában csak hidratálásra lenne szükségünk. Naponta legalább 2-3 liter vizet fogyasszunk, különösen meleg időben és aktív életmód esetén. Érdemes a napot egy nagy pohár vízzel kezdeni, és étkezések között is folyamatosan inni. Ha hajlamosak vagyunk ezt elfelejteni, akkor érdemes beszerezni egy olyan kulacsot, amely otthonra kiváló és egy egész nap vízszükségletét bele lehet tölteni.

A rohanó mindennapok során sokan az idő hiányában, vagy akár a megszokás miatt kapkodva esznek, ami emésztési problémákhoz és túlevéshez vezethet. Az agynak körülbelül húsz perc kell ahhoz, hogy jelezze a teltségérzetet, így, ha túl gyorsan eszünk, akkor nagyobb eséllyel fogyasztunk több kalóriát a szükségesnél. Próbáljunk meg odafigyelni rá, hogy amikor étkezünk, ne csináljunk semmi mást, élvezzük ki az ételt és figyeljünk az alapos rágásra.

Előfordul olyan is, hogy valaki nagyon egyhangú diétát végez és azt gondolja, hogy az étrend – kiegészítőkkel pótolni tudja a kiegyensúlyozott táplálkozást. Bár a vitaminok és az ásványi anyagok fontosak, ezek nem helyettesítik a természetes forrásokból bevitt tápanyagokat, sőt még a vitaminok túladagolásának veszélye is fentáll. Így bármilyen készítmény szedése előtt érdemes egyeztetni orvossal.

Bár a kalóriák figyelése segíthet a testsúlykontrollban, próbáljuk meg elkerülni azt, hogy az étkezésünk csak a számolgatásról szóljon. A túlzott megszállottság az étkezés élvezetének elvesztéséhez és akár táplálkozási zavarok kialakulásához is vezethet. Ahelyett, hogy csak a kalóriákra koncentrálnánk, figyeljünk az ételek minőségére és a tápanyagok arányára. Az egészséges táplálkozás a hosszú távú egyensúlyról szól, nem a drasztikus korlátozásokról.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.