Menü

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Az asztma egy olyan krónikus gyulladása a légutaknak, ami azzal jár, hogy a nyálkahártyák megduzzadnak, a kisebb légutak átmérője beszűkül, a hörgők túlérzékenyek, majd pedig váladék termelődik, amit nagyon nehéz kiüríteni. Az asztma jellegzetes tünete a sípoló légzés, a fullasztó köhögés, mellkasfeszülés, légszomj. Általában rohamokban jelentkezik a szárazköhögés, sajnos az az éjszaka folyamán nagyobb eséllyel, ami nem csak azért rossz, mert kialakul egyfajta nehézlégzés, hanem azért is, mert ilyenkor a páciens sokszor egy pánikrohamban találja magát, ami csak súlyosbítja a levegő bejutását a tüdőbe. Az érintettek fáradékonyabbak, sokszor egy rosszabb alvás is kísérheti, illetve egy nagyobb nevetés, vagy sírás is könnyen átfordul egy erős köhögésbe.

A gyermekek csaknem 10 %-át érinti ez a betegség és érdekessége, hogy a különböző életkorú gyerekeknél más és más tünetekkel jelentkezhet. Amíg öt éves kor előtt találkozunk a tünetekkel, van esély arra, hogy átmeneti jelleggel jelentkeznek a tünetek. Ezen gyerekeknek nagy az esélyük arra, hogy bizonyos idő elteltével, ahogy a légutak fejlődnek, növekszik keresztmetszetük, „kinövik” a betegséget. Ezzel szemben azoknál a gyerekeknél, akik ennél idősebbek és megjelennek a tünetek, további kezelésre van szükség. Az asztmás tüneteket különböző ingerek válthatják ki, ami lehet egy felsőlégúti fertőzés, allergének a környezetükben, dohányos környezet, egy-egy megterhelőbb fizikai aktivitás, de még bizonyos gyógyszerek mellékhatása is lehet. Nem szabad azt sem kizárni, hogy genetikai tényezők állnak a betegség kialakulásában.

Diagnózist alapos kivizsgálást követően lehet felállítani, amihez nem csak fizikai, hanem labor és képalkotó (ultrahang, röntgen, CT) vizsgálatokra is szükség van. Ezt követik a légzésfunkciókat vizsgáló terheléses vizsgálatok, illetve szükség lehet hörgőtükrözésre. Ezen vizsgálatok elvégzése után lehet beállítani gyógyszeres kezelést, valamint, ha szükséges, akkor a betegnek meg kell tanulnia az inhalációs eszközök használatát.

Kisebb gyermekek esetében segédeszközre van szükség, hogy az porlasztós gyógyszert, mely segít a hörgőknek kitágulni, be tudja a szülő juttatni a légutakba. Nagyobb gyermekeknél ez már könnyebb, hiszen önmaguknak is tudják adagolni. Egy roham esetében, ha nincs kéznél asztmapipa, akkor azonnal mentőt kell hívni és meg kell próbálni megnyugtatni a gyermeket, hiszen egy estleges ijedtség fokozza a nehézlégzést.

Az asztma egy krónikus légúti gyulladás, amit előhozhat egy fertőzés, vírus, allergia, vagy megerőltető fizikai aktivitás is. A kisebb gyerekeknél van esély arra, hogy testi fejlődésükkel kinövik a tüneteket, de sajnos ez nem minden esetben történik meg.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!