Menü

Szuvas fog kezelése

A fogszuvasodás (latinul caries) egy összetett, idült folyamat, melynek során a fogak ásványianyag-tartalma csökken, keményszövetei véglegesen roncsolódnak. A folyamat a fogfelszín felől befelé, a dentin irányába halad, a fogzománc egyre vékonyabbá és gyengébbé válik, végül áttörik. A kifejezés onnan ered, hogy régen a fogakat tönkretevő fogszúnak tulajdonították a szuvas fog keletkezését.

A fogszuvasodás leggyakrabban az alábbihelyeken keletkezik:

a fogak rágófelszínén lévő barázdákban,

a fogközökben, a fogak találkozásánál,

a fognyaki területen.

De tulajdonképpen miért alakul ki a fogszuvasodás? Leginkább a fogakon képződő lepedéknek (plakknak), valamint a szájban található baktériumoknak köszönhető a fogszuvasodás kialakulása. A fogakra tapadt ételmaradék kiváló táptalajt biztosít a szájüregben található baktériumok számára. Egyes törzsek a cukrok lebontása közben savas kémhatású anyagot termelnek, melyek a lepedékben olyan magas koncentrációt érhetnek el, hogy a fog szervetlenanyag tartalma elkezd kioldódni. Ha ez a tényező huzamosabb ideig fennáll, a fog elkezd szuvasodni, “kilyukad”.

Amikor a szájüreg ph-értéke 5,2-5,7 (ún. kritikus pH) alá csökken, a fogzománcból elkezdenek kioldódni az ásványi anyagok és megindul a fogszuvasodás. A száj pH értéke nem csak lokálisan, a fogszuvasodás létrejöttében fontos, de az ún. saverózió kialakulásában is fontos szerepet játszik.

A fogszuvasodás kezelése többféle módon is lehetséges, attól függően, melyik szakaszában van a betegség:

Az 1. szakaszban a fogszuvasodás kezelése tömés nélkül is lehetséges. A helyes fogmosási technikák, flouridos fogkrémek, ecsetelők alkalmazásáról érdemes a fogorvosunktól, dentálhigiénikusunktól tanácsot kérni.

A 2. és főleg a 3. szakaszban a fogszuvasodás kezelését a lyukas fog tömése jelenti. (A fogtömések típusairól, a kezelés menetéről ide kattintva részletesen is olvashat.)

A 4. szakaszban a fogbélgyulladás típusától függően döntünk a kezelésről, ami lehet tömés, de előfordul, hogy a gyökérkezelés az egyetlen lehetséges kezelési mód.

Az 5. szakaszban előfordul, hogy szájsebészeti beavatkozással kezelhető a szuvas fog.

A 6. szakaszban bekövetkező foghúzásra csak akkor kerülhet sor, ha a fog károsodása olyan mértékű, hogy töméssel vagy gyökérkezeléssel már nem menthető meg, és fogkoronát sem lehet rá építeni.

A fogszuvasodás ellen leginkább a megfelelő szájhigiéné kialakításával és fenntartásával védekezhetünk. Ennek legfőbb eszköze a naponta legalább kétszer, megfelelő technikával és eszközökkel végzett precíz és alapos fogmosás. Erre azért is érdemes odafigyelni, mert a fogápolás elhanyagolása és a következtében kialakuló rossz fogak számos további betegség kialakulását okozhatják.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.