Betegséget okozhat a légkondi! Mi az a légionárius betegség?
- Dátum: 2024.08.22., 06:24
- Martinka Dia
- pixabay.com
- autó, beállít, berendezés, egészségügyi, fertőtlenítés, fertőzés, fokozatosság, influenza, iroda, kánikula, klíma, klímahasználat, légkondi, nyár, otthon, szakember, szűrőberendezés, tippek, tisztítás
A rosszul üzemeltetett klíma számos betegség forrása lehet. Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?
A légionárius betegségről már írtunk korábban oldalunkon. Nevét onnan kapta, hogy a 70-es évek végén az Egyesült Államokban egy légiós találkozó résztvevői betegedtek meg a rosszul használt szállodai légkondicionáló berendezés miatt. Harminc halálos áldozat volt. Szerencsére annyira ma már nem kell ilyesmitől tartani, de van egy sor más baj, amelyet a rosszul üzemeltetett klíma okozhat.
Milyen betegségeket okozhat a klíma?
A berendezésben megtelepedő baktériumok sajnos tüdőgyulladást okozhatnak, ami nagyon veszélyes lehet. A betegség influenzaszerű tünetekkel jelentkezik, majd a kevésbé ellenállóknál súlyos szövődményeket idézhet elő. A rosszul karbantartott légkondi emellett számos más fertőzést előidéző mikroorganizmus remek otthona. Ezek asztmát, allergiát, különböző gombás fertőzéseket, tüdőgyulladást is okozhatnak.
Ma már a klímákat általában rendszeresen és alaposan tisztítják, ezért odafigyeléssel a baj megelőzhető. Fontos elmondani, hogy a klímát (akár otthonunkban, akár autónkban) rendszeresen, évente legalább egy alkalommal ellenőriztetni, tisztíttatni kell és ha szükséges, szűrőjét kicseréltetni.
A fertőzések elkerülése mellett a légkondicionálók helyes használatára is kiemelt gondot kell fordítani.
Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?
A klímát soha nem szabad túlzottan a kinti hőmérséklet alá beállítani (mínusz 7-8 Celsius fok hőmérsékletkülönbség az ideális), és nem érdemes a közvetlenül a kiáramló hideg levegő előtt ülni vagy állni, mert nagyon könnyen megfázhatunk, továbbá ízületi problémákat okozhat.
Ha autóban használjuk, pár perccel a kiszállás előtt kapcsoljuk ki, hogy szervezetünknek ne legyen hirtelen sok(k) a nagy hőmérsékletkülönbség.
Bár jólesik a forróságban a munkahelyen, az irodában vagy a bevásárlóközpontban a hűvösebb levegő, ilyenkor célszerű egy pulóvert vagy kardigánt magunkra és a gyermekeinkre terítenünk.
Szellőztessünk gyakran! A berendezés csupán a benti levegőt forgatja, azért fontos szellőztetni, hogy friss levegő kerüljön az elhasznált helyére.
A légkondi jó megoldás, ha odakint tombol a nyári hőség, azonban nem szabad túlzásba vinni a használatát. Tanácsaink betartásával elkerülhetjük a klíma nem megfelelő használatából eredő egészségügyi problémákat.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.