Fogamzásgátló gátló gyógyszerek, gyógynövények
- Dátum: 2024.03.19., 14:27
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- bodza, csalán, fogamzásgátló, hormon, orbáncfű, szteroid, trombózis, vízhajtó
A nők többsége valamilyen hormon tartalmú fogamzásgátlót használ azért, hogy elkerülje a nem kíván terhességet, de sokan nem tudják, hogy bizonyos dolgok csökkentik e módszerek hatékonyságát.
A fejlett országokban szerencsére már nagyobb figyelmet fordítanak a fogamzásgátlásra, melynek igen sokféle módszerét választhatjuk. Lehet fizikai akadályt beiktatni, vagyis óvszert, pesszáriumot, réz gyöngyöt, hormonmentes spirált használni, de ott vannak a hormonális módszerek, azaz a fogamzásgátló tapasz, tabletta, injekció, esetleg őr alá beültetett implantátum. A hormonális szerek alkalmazása előtt mindig ellenőrizni kell, hogy nem áll e fenn olyan betegség, melyre rossz hatással lenne a hormonbevitel.
Ilyenkor vizsgálják a trombózisra való hajlamot, mivel a hormonális készítmények emelik a trombusok kialakulásának rizikóját. Az is előfordulhat, hogy egy betegség miatt gyógyszerese kezelés alatt áll valaki és az erre szedett szer zavart idéz elő a fogamzásgátló működésében. Példának okáért ilyen lehet a pajzsmirigy túlműködés során előírt gyógyszerek és a vércukorszint csökkentő gyógyszerek, vagy azok, amik megemelik a kálium szintet. Problémát okozhatnak az antibiotikumok, vérnyomás csökkentők, vízhajtók, bizonyos szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők, az epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszerek, de akár egyes gombafertőzéseknél használt szerek is. Nagyon fontos, hogy mindig tájékoztassuk orvosunkat arról, hogy ha valamilyen gyógyszeres kezelés alatt állunk.
Fontos azt figyelembe venni, hogy nem csak gyógyszerek okozhatnak gondot a hatásmechanizmus során, hanem gyógynövények is. Az orbáncfű remek nyugtató, sőt, használják a kellemetlen menstruációs panaszok enyhítésére is, mégsem jó ötlet hormonális tabletta szedése mellett fogyasztani. Érdemes figyelni a csalánra, a bodzára és a mezei katángra is, hiszen közös tulajdonságuk, hogy felgyorsítják az anyagcserét, mivel bizonyítottan csökkentik a fogamzásgátló hatását.
Persze nem egy-egy bögrényi tea iszogatása fog problémát okozni, de mindenképpen tartsuk szem előtt a kérdést. Azok is legyenek óvatosak, akik valamilyen fogyasztószert szednek be, mivel ezek is gyorsítják az anyagcserét, gátolják bizonyos dolgok felszívódását vagy éppen serkentik lebontását.
Amennyiben hormonális fogamzásgátló szerek használata mellett dönt valaki, mindig figyelmet kell fordítani arra, hogy milyen gyógyszereket szedünk be mellé, illetve milyen gyógynövényes készítményeket fogyasztunk, mivel egyes fajtáik csökkenthetik a fogamzásgátló hatását.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.