Menü

Fogászat hónapja

Minden év novemberében a fogászati hónap keretében fogaink egészsége kerül a figyelem középpontjába Magyarországon. A fogászati hónap célja, hogy fontos tanácsokkal lássanak el és felhívják a figyelmet a fogmosás fontosságára. Hazánkban népbetegség a szuvasodás, a magyar lakosság fogainak állapota európai átlag alatti.

Hogy fogainkat meddig tudjuk erősnek, egészségesnek megtartani, egy életen át megőrizni, annak alapja, hogy mennyi törődünk velük. Ha legalább fel évente eljárunk kontrollra és megfelelően tisztítjuk ápoljuk fogainkat, akkor számos problémának elejét vehetjük.

Sajnálatos tény, hogy már egészen kicsi korban probléma a helyes fogápolás, az ovisok fogazata már 4-5 éves korban nem megfelelő, 12 éves korra már átlagosan 4-5 rossz foggal rendelkeznek a fiatalok, melynek fő oka a nem megfelelő szájhigiénia.

Óriási tévhit, hogy a tejfogakat nem kell mosni vagy ápolni. A szájhigiéniát, fogaink ápolását már születéskor el kell kezdeni, és a közhiedelemmel ellentétben a tejfogakat sem szabad elhanyagolni, különösen akkor, ha a kelleténél több édességet, cukros ételt vagy italt fogyaszt a gyermek.

Az elégtelen a szájhigiénia következménye leggyakrabban az ínygyulladás, a fogkőprobléma, a szuvasodás, pedig a rendszeres fogászati kontroll és a gondos otthoni ápolás segít megelőzni ezeket a problémákat.

Ne féljünk a fogorvostól, mert az elhanyagolt fogak sokkal több kellemetlenséget (önrétkelési problémákat, esztétikai gondokat, hajhullást) vagy fájdalmat (fog-és fejfájás) fognak okozni, mint a pár perces kontrollvizsgálat.

Gyermekeinknek már egészen pici korban el kell magyarázni, hogy azért kell fogat mosni, hogy eltávolítsuk a lepedéket, megelőzve ezzel a fogszuvasodást,

Válasszunk megfelelő sörtéjű fogkeféket és cseréljük őket két-háromhavonta, ezenkívül ügyeljünk a fogmosás helyes technikájára is. Múlt hónapban vittem a gyermekeim fogászati kontrollvizsgálatra, ahol meglepetésemre engem is beültettek a székbe és találtak is nálam lyukas fogat. Fogorvosunk akkor a következő tanácsot adta: fogkefénket félig az ínyre, félig a fogra helyezzük úgy, hogy a sörték az íny felé nézzenek, a fogkefe feje pedig a fogfelszínnel 45 fokos szöget zárjon be. Ezután enyhe nyomást alkalmazva végezzünk körkörös mozdulatokat fogaink megtisztítására. Ez nekem új információ volt, hiszen bevallom a gyerekek is sokszor erőteljes vízszintes irányú sikálást végeznek, pedig ez nem a megfelelő módszer.

A legideálisabb az lenne, ha minden étkezés után meg tudnánk mosni fogainkat, de sokszor erre nincs lehetőség, azonban a napi két fogmosásra mindenképp törekedni kell.

Felnőttként mi gyakran használunk fogselymet és fogköztisztítót, nyelvkaparót, ezekből pedig kapható a drogériákban gyerek verzió is, nálunk a gyümölcsös ízű gyerek szájvíz a sláger mostanság.

Bár november a fogászati hónap, ettől függetlenül mindig és tudatosan figyeljünk fogaink egészségére, mutassunk példát a gyermekeinknek. Nagyon fontos.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?