Menü

Fogászat hónapja

Minden év novemberében a fogászati hónap keretében fogaink egészsége kerül a figyelem középpontjába Magyarországon. A fogászati hónap célja, hogy fontos tanácsokkal lássanak el és felhívják a figyelmet a fogmosás fontosságára. Hazánkban népbetegség a szuvasodás, a magyar lakosság fogainak állapota európai átlag alatti.

Hogy fogainkat meddig tudjuk erősnek, egészségesnek megtartani, egy életen át megőrizni, annak alapja, hogy mennyi törődünk velük. Ha legalább fel évente eljárunk kontrollra és megfelelően tisztítjuk ápoljuk fogainkat, akkor számos problémának elejét vehetjük.

Sajnálatos tény, hogy már egészen kicsi korban probléma a helyes fogápolás, az ovisok fogazata már 4-5 éves korban nem megfelelő, 12 éves korra már átlagosan 4-5 rossz foggal rendelkeznek a fiatalok, melynek fő oka a nem megfelelő szájhigiénia.

Óriási tévhit, hogy a tejfogakat nem kell mosni vagy ápolni. A szájhigiéniát, fogaink ápolását már születéskor el kell kezdeni, és a közhiedelemmel ellentétben a tejfogakat sem szabad elhanyagolni, különösen akkor, ha a kelleténél több édességet, cukros ételt vagy italt fogyaszt a gyermek.

Az elégtelen a szájhigiénia következménye leggyakrabban az ínygyulladás, a fogkőprobléma, a szuvasodás, pedig a rendszeres fogászati kontroll és a gondos otthoni ápolás segít megelőzni ezeket a problémákat.

Ne féljünk a fogorvostól, mert az elhanyagolt fogak sokkal több kellemetlenséget (önrétkelési problémákat, esztétikai gondokat, hajhullást) vagy fájdalmat (fog-és fejfájás) fognak okozni, mint a pár perces kontrollvizsgálat.

Gyermekeinknek már egészen pici korban el kell magyarázni, hogy azért kell fogat mosni, hogy eltávolítsuk a lepedéket, megelőzve ezzel a fogszuvasodást,

Válasszunk megfelelő sörtéjű fogkeféket és cseréljük őket két-háromhavonta, ezenkívül ügyeljünk a fogmosás helyes technikájára is. Múlt hónapban vittem a gyermekeim fogászati kontrollvizsgálatra, ahol meglepetésemre engem is beültettek a székbe és találtak is nálam lyukas fogat. Fogorvosunk akkor a következő tanácsot adta: fogkefénket félig az ínyre, félig a fogra helyezzük úgy, hogy a sörték az íny felé nézzenek, a fogkefe feje pedig a fogfelszínnel 45 fokos szöget zárjon be. Ezután enyhe nyomást alkalmazva végezzünk körkörös mozdulatokat fogaink megtisztítására. Ez nekem új információ volt, hiszen bevallom a gyerekek is sokszor erőteljes vízszintes irányú sikálást végeznek, pedig ez nem a megfelelő módszer.

A legideálisabb az lenne, ha minden étkezés után meg tudnánk mosni fogainkat, de sokszor erre nincs lehetőség, azonban a napi két fogmosásra mindenképp törekedni kell.

Felnőttként mi gyakran használunk fogselymet és fogköztisztítót, nyelvkaparót, ezekből pedig kapható a drogériákban gyerek verzió is, nálunk a gyümölcsös ízű gyerek szájvíz a sláger mostanság.

Bár november a fogászati hónap, ettől függetlenül mindig és tudatosan figyeljünk fogaink egészségére, mutassunk példát a gyermekeinknek. Nagyon fontos.

Hibák, amiket elkövetünk állásinterjún

Ismerős a szitu, amikor szempár szegeződik ránk, remeg a hangunk, izzad a tenyerünk, dadogunk, bakikat ejtünk, pedig egy állásinterjún a lehető legtöbbet szeretnénk kihozni magunkból.

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Távoli munkavégzés: mit jelent és hogyan csináljuk?

Remote, azaz távoli munkavégzés. Nem kifejezetten home office, de nem is távmunka. Munka Amerikában, az Egyesült Királyságban? Miről van szó, hogyan csináljuk jól a gyakorlatban, és milyen háttere van ennek a munkavégzésnek?

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!