Alkoholmérgezés tünetei és kezelése
- Dátum: 2023.10.31., 07:26
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- alkohol, buli, etanol, etilalkohol, méreg, mérgezés, rosszullét, szórakozás
A laikusok számára az alkoholmérgezés azt jelenti, amikor valaki teljesen részegre issza magát valamilyen alkoholos itallal. Toxikológiai szempontból az alkoholmérgezés összetettebb fogalom, eleve azért, mert többféle alkoholmérgezés létezik: okozhat ilyet a laikusok által "alkoholként" emlegetett etilalkohol (etanol) vagy a faszesznek hívott metilalkohol (metanol) is.
Utóbbit (amit többek közt belső égésű motorok üzemanyagaként, többnyire benzinnel 20-40 százalékos arányban keverve használnak) véletlenül vagy eleve öngyilkossági szándékból szokták csak fogyasztani. Az alkoholok csoportjába tartozik a fagyállóként használt etilén-glikol is, ami szintén okozhat mérgezést.
Az etilalkohol-mérgezés oka értelemszerűen az, ha valaki túl sok alkoholos italt fogyaszt. Persze nem mindegy, hogy miből mennyit: más, ha valaki 5 százalékos alkoholtartalmú sörből iszik meg 3 litert, vagy éppen 10 százalékos borból, esetleg 40 százalékos pálinkából. Utóbbi már halált okoz, lévén abban már rengeteg etanol van (1 liter 4 százalékos sör az alkoholtartalmát tekintve 1 deciliter 40 százalékos pálinkának felel meg). A hatás szempontjából számít a gyomor telítettségi állapota és az érintett alkoholfogyasztási szokása is: egy rendszeresen alkoholt fogyasztó ember jobban bírja az italt, mint az, aki soha nem iszik, egyszer viszont sokat fogyaszt.
Az alkoholmérgezés tünetei
Az alkoholmérgezés legjellegzetesebb tünete a széles alapú járás és az elkent beszéd, bár utóbbiak még csak az ittasságot jelzik, a súlyos mérgezést még nem. A mérgezést a laikusok nem tudják felismerni, számukra akkor áll ez be, amikor az érintettel már nem tudnak kapcsolatot teremteni: nem tudják fölrázni, nem tudnak vele kommunikálni. Amíg az érintettet talpra tudják rángatni és haza tudják támogatni, nem tartják mérgezettnek.
Az alkoholfogyasztásnak jellegzetes tünetei vannak, azok alapján az orvosok könnyen fel tudják állítani az alkoholmérgezés diagnózisát is. Alkoholos lehelet egyedül akkor nem jelentkezik, ha valaki vodkát fogyaszt. Amúgy utóbbi nagyon árulkodó jel. Mivel sok olyan betegség van, ami az alkoholmérgezéshez hasonló tüneteket okoz, ki kell zárni ezek lehetőségét is. Ilyen például a vércukorszint leesése, a szeptikus állapotok, a széndioxid-mérgezés.Ráadásul egy banális ittasság mögött meghúzódhat központi idegrendszeri sérülés is, alacsony káliumszint. Ezeket szintén ki kell zárniuk az orvosoknak.
Az etilalkohol-mérgezés az esetek túlnyomó többségégében orvosi beavatkozás nélkül elmúlik, az érintett kijózanodik. Súlyos esetben úgynevezett adjuváns terápiára van szükség: infúzióra, vércukorpótlásra.
Másrészt több olyan rendszeres alkoholfogyasztó van, aki eleve valamilyen egészségkárosodással él (mert például eleve alkoholista), így azok miatt komolyabb ellátásra szorul. Ha az érintett állapota súlyos - mert például eszméletlen állapotba kerül és gyomortartalom jut a tüdejébe -, már gépi lélegeztetésre, a tüdőbe került hányadék speciális eszközzel történő eltávolítására, művese kezelésre is szüksége lehet.
A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.
Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.
A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?
Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.