Arcfestés kisokos
- Dátum: 2023.08.14., 21:16
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek: pexels.com
- arcfestés, arcfestő, festék, festő, gyerekek, kisgyerekek, korhatár, minták, művész, rendezvény, szórakozás
Az arcfestés már ősidők óta jelen van az emberek életében. A varázslatot, a vallást vagy épp a társadalomban betöltött szerepet volt hivatott ábrázolni egy-egy arcra festett motívum. Vagy éppen az ősemberek célja a vadászat sikerességének támogatása volt. Elődjeink attól függően, hogy milyen szándékkal dekorálták bőrüket más és más színeket használtak. Eltérő árnyalatot alkalmaztak, amikor harcolni indultak, vagy amikor a törzs szellemeit idézték meg. A hagyományos értelemben vett arcfestés is végig kísérte az emberiség történetét. Népszerűsége a 60-as években a hippi mozgalmakkal új lendületet vett, amikor is az emberek előszeretettel festettek az arcukra virág és háborúellenes szimbólumokat. Bizonyos kultúrákban, ma is nagy szerepet játszik az arc vagy test megfestése. Szimbólumok használata.
Az arcfestés egy olyan szolgáltatás, amely télen, nyáron megtalálhatóak a rendezvényeken. Mindig megtalálja a maga aktualitását. Akár a nyári fesztiválokon, akár halloweenkor, vagy farsangkor. A tevékenység sikeresnek mondható. Mi sem bizonyítja jobban, hogy mindig hosszú sorok kanyarognak a sátor előtt. A szülök, természetesen számtalan kérdéssel fordulnak az arcfestők felé. Féltik a gyermekük bőrét, mivel gyakran hallani olyan mendemondákat, ami az allergiára hegyezi ki a hangsúlyt. Számtalan olyan telefonhívás érkezik a művészek felé, hogy kipirosodott a gyerek bőre az ünnepség után. Mit tegyenek?
A Magyarországon kapható arcfestékek többsége biztonságos, mivel minden festéknek szigorú biztonsági követelményeknek kell megfelelnie, anélkül nem kerülhetnek forgalomba. Tehát ezek semmilyen allergiás reakciót nem váltanak ki. Vagyis szinte 100%, hogy nem az arcfesték az oka annak, hogy piros lett a gyerek bőre. DE! Ennek ellenére még mindig vannak a boltok polcain bizonytalan eredetű, gyenge minőségű arcfestékek is. Tehát a pirosság hátterében több ok is szóba jöhet. Az arcfestő által korábban festett gyermek bőrén volt vírusos vagy baktériumos fertőzés.
Ezt a fertőzést vitte át az arcfestő az ecsetével, szivacsával a panaszkodó szülő gyermekére, és ennek az eredménye a bőrpír. Tehát megállapítható, hogy nagy az arcfestő felelőssége azzal kapcsolatban is, hogy mennyire gyakran fertőtleníti eszközeit, cseréli tisztára az arcfestéshez használt vizet. A másik ok lehet, hogy a sötét színű pigmentek megülhetnek a bőr pólusaiban. Ezeket a lemosás során nehéz eltávolítani. Ezért gyakran kiderül, hogy amit a szülő bőrpírnak lát, az csak a pólusokban megült vöröses pigmentek. Úgy gondolom, hogy az utóbbi a szerencsésebb eset. Az olcsóbb és silányabb test és arcfestékek, számtalan toxikus anyagot tartalmaznak, amik kiválthatnak bizonyos reakciókat. Ezért fontos, hogy a festő kizárólag megbízható forrásból vásárolja a festéket.
Ezeknek a daraboknak a gyártása szigorú, folyamatos ellenőrzések mellett zajlik, így teljesen biztonságosan használhatók gyerekek és felnőttek bőrén. Összetételüket pedig a folyamatosan megújuló kozmetikai rendelet szabályozza.
Mi van akkor, ha a babánk bizonyos dolgokra allergiás, de óriási balhét csapva követeli az arcfestést a sátornál? Ha pontosan tudjuk milyen anyagra allergiás a gyermekünk és az összetevők között nem szerepel ez az anyag, akkor elvileg nem kell eltiltani az arcfestéstől. Érdemes próbafestést kérni egy kevésbé látható, de szabad testfelületre.
A kisgyerekeknek néha annyira tetszik az aznap kapott arcfestés, hogy amíg nem muszáj, nem akarják lemosni. Mindenkinek meg akarják mutatni, hogy milyen szép minta fedi arcukat akár másnap is. De rajta hagyhatjuk-e estére a festéket?
Nem ajánlott! Egyrészt a gyermek éjszaka megizzad, elkenődik az arcfestés, így másnapra már nem lesz szép a minta. Továbbá a festék megfoghatja a textilt, amelyből nem biztos, hogy kimosható. Emellett persze a gyerek bőrének sem tesz jót. Nekünk, nőknek sem ajánlott sminkben aludni.
Azt szokták mondani, hogy az arcfestést 3 éves kortól ajánlják. Felső korhatár természetesen nincs. A felhasznált festékeknek nagyon kellemes, gyümölcsre emlékeztető illata van. Ezért előfordulhat, hogy a kisebb gyermekek lenyalják magukról a festéket. A gyártók ajánlása tehát ez a korhatár.
Hogyan távolítható el? Szappanos, langyos vízzel és nedves törlővel könnyedén leszedhető.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.