Menü

Veteményes az erkélyen

Több ok is vezethet oda, ha valaki otthon szeretné megtermeszteni a konyhára valót. Példának vehetjük a kényszerű bezártság idejét, vagy ha valaki home officeban dolgozik, és nem szeretne minden apróságért a boltba rohangálni. De az is lehet, hogy valaki a környezettudatossága vagy az egészsége érdekében hozza meg ezt a döntést. Abban viszont mind egyet érthetünk, hogy a saját termés ízénél nincs finomabb.

Ehhez az is hozzá járul, hogy gondosan nevelgetjük a növényeinket, elkezdünk kötődni hozzájuk és nem mellesleg így a gyerekek a tananyag mellett élőben ismerkedhetnek meg a minket körülvevő világgal. Egy városi lakás és egy nagy kerttel rendelkező ház természetesen különböző lehetőségeket kínál az önellátás mértékére. A lakások ablakaiban, cserepekben vagy balkonládákban fűszernövényeket, kisebb levélzetű salátaféléket, csili- vagy paradicsom bokrocskákat tarthatunk. Természetesen sokkal kevesebb termést tudunk megtermelni, mintha egy nagy kertünk lenne, de arra, hogy finom ebédeket készítsünk a család számára, azért megéri a fáradságot.

Most nézzünk pár példát, hogy milyen növényeket érdemes beszereznünk, ha csak egy erkélynyi helyünk van. Ugyanis, ha már belevágunk, akkor tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen zöldségeknek milyen tűrőképességük van.

Kezdjük a cserepes fűszernövényekkel, amik remekül érzik magukat, akár a konyhaablakban is. A bazsalikom például hónapokig elél az eredeti cserépben, ha rendszeresen locsoljuk. Amint látjuk, hogy terebélyesedik, akkor ültessük át egy nagyobb ládába. Beszerezhetünk még metélőhagymát, vagy más néven snidlinget, amelyet ha ollóval rendszeresen tövig nyírunk, mindig újra növekedésnek indul. De belevághatunk rozmaring, zsálya, kakukkfű, oregánó, tárkony, menta, petrezselyem, fűszerbabér termesztésébe is.

Két opciónk van a beszerzésükre:

1. már kifejlett, elültetett növényeket vásárolunk, amiket csak tovább kell nevelni

2. mi magunk ültetjük magról a növényeket.

Ha pedig zöldségek vetésére vágyunk, akkor remek választás lehet a cékla, amelynek vannak olyan fajtái, ami kis helyen is szépen fejlődik. Olyan balkonládára lesz szükségünk, amelyik legalább 30 cm mély, hogy a cékla szépen fejlődhessen Ennyi hely kb. hat tő felneveléséhez elegendő. Ha többet szeretnénk termeszteni, akkor válasszunk inkább bébi céklát. A bab és a borsó is jó választás lehet, ugyanis találhatunk bokor fajtájút, de ha ragaszkodunk a futó növényekhez, akkor gondoskodnunk kell a támasztóról is.

Figyeljünk arra, hogy elegendő hely legyen gyökeret ereszteni, mivel ez biztosítja a megfelelő fejlődést. Itt is válaszunk 30 cm mély ládát. A saláta- és hagymaféléket kifejezetten jól lehet termeszteni az erkélyen, ugyanis nem szükséges nekik nagy balkonláda csupán némi tápanyagban dús, termékeny palántaföld, és gondoskodjunk arról, hogy folyamatosan nyirkos legyen. Hasonló képpen kell tennünk a retekkel kapcsolatban is. A paradicsom kihagyhatatlan egy konyhakertből. Kezdésnek azonban a "koktél" változatokkal tegyünk próbát. Az ehhez szükséges cserép mélysége legalább 12-13 cm.

Ahogy látjuk, szinte minden megterem balkonládában vagy cserépben is. Ha nem egy virágos kertre vágyunk, hanem a főzéshez szeretnénk pár növényt, akkor bátran vágjunk bele. Nyugodtan kísérletezzünk, különböző fajtákkal és egy kis szeretettel és odafigyeléssel, remek ételekkel kápráztathatjuk el a szereinket.

Nagyné Kohajda Wentholin Loretta

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!