A téli ruhák helyes tárolása
- Dátum: 2023.04.17., 19:00
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- cipő, fertőtlenítés, gombafertőzés, kabát, mosás, penész, ruhazsák, szárítógép
Itt a tavasz, elővesszük a vékonyabb, lengébb ruhákat, a téli hacuka megy a szekrény aljába végre, de vannak bizonyos szempontok, amire oda kell figyelni az elpakolásnál, hogy amikor legközelebb kezünkbe vesszük, akkor frissen kaphassunk magunkra.
A tavaszi meleg kezdetével szépen fokozatosan eltehetjük a meleg holmikat, mert jó esteben pár hónapig nem lesz szükségünk rájuk. Minden ruhaneműnek megvan a maga fortélya, hogy hogyan jó tárolni, hogy ne szenvedjen sérülést, ne penészesedjen be, ne legyen állott szekrény szaga. Van pá tippünk arra, hogy megőrizzük ruháink, cipőink egészségét.
Az első és legfontosabb, hogy minden ruhát úgy helyezzünk pihenőhelyére, hogy abban se aprópénz, zsebkendő, kisautó, esetleg kavicsgyűjtemény (ezt a kisgyerekes szülőknek ajánlom figyelmébe) ne maradjon. Egyrészt ezek nem tiszta dolgok, a bacik szeretnek megtelepedni a zsebekben felejtett dolgokon, másrészt pár hónapnyi állás után szépen nyomot hagynak a zsebekben, lehet, hogy ki is nyújtják azokat. Elő körben itt célzok a kabátokra, hiszen abban szokott mindenféle megbújni. Amikor megvagyunk a kiürítéssel, következik a tisztítás. Mindig nézzük meg, mit ajánl a címke, hogyan kell kimosni vagy tisztíttatni.
A pehely és toll kabátokat csak az arra való mosógép programmal mossuk, alacsony hőfokon, mert például magas fordulatszámú centrifugálás eltörheti a tollakat. Szárítani kihúzott cipzárokkal, kigombolt zsebekkel kell, hogy minden apró rész levegőt kapjon. Szártógépbe is csak akkor helyezzük, ha van olyan program, ami erre való, emellett mindenképp rakjunk mellé labdát is, gyorsabban és szebben szárad. Akinek erre nincs lehetősége, keressen fel mindenképpen egy mosodást, ahol ilyen ruhaneműk tisztításával is foglalkoznak. Amikor úgy gondoljuk, hogy most már teljesen nedvességmentes, akkor kell vállfára akasztani és lehetőség szerint friss levegőre kilógatni egy napig.
Ezzel a módszerrel elkerülhetjük azt, hogy bármilyen nyirkosság még benne maradjon. A szekrénybe érdemes olyan vállfára akasztani, ami jó teherbíró képességű, mivel ajánlott ezeket a ruhákat légmentesre szívható zsákban felakasztani. Ez azért jó, mert nem találják meg a molyok, és kevesebb helyet foglalnak. A pulóverek, nadrágok ugyanezen séma szerint kerüljenek leszívható zsákokba, hálásak leszünk a megmaradt helyért.
Nem csak a ruhákra kell gondolni, hanem a cipőkre is. Először is meg kell tisztítani, másodszor ki kell fertőtleníteni. A fertőtlenítést ne blicceljük el, mert a láb általában izzad, az izzadsággal megtelepszik a gomba is, ami fertőző, illetve, hanem takarítjuk ki belül is, akkor komoly szagforrás lehet, amitől nem lesz egyszerű a későbbiekben megszabadulni. Cipőboltokban, drogériákban kapható nagyon sok erre készült spray, de arra figyeljünk oda, hogy miután befújtuk, mindig hagyjuk alaposan kiszáradni. Ezek után jöhet a külső ápolás, minden fajta anyagot az arra megfelelő ápolóval érdemes átkenni.
Belülről ki kell tömni a cipők orrát újságpapírral, a hosszúszárú csizmákat pedig hengerrel is, így elkerülhető a cipők eldeformálódása, amire, ha nem figyelünk, a következő viselésnél feltöri a lábunkat. Amennyiben módunkban áll, helyezzük őket vissza eredeti dobozukba, így kerüljenek a polcra.
Figyeljünk oda, hogy téli ruháinkat és cipőinket helyes módszerrel helyezzük pihenőre, ezzel nem csak állagukat és kinézetüket óvhatjuk meg, hanem egészségünkre is vigyázunk, mert a penész és gombafertőzés el fog kerülni minket.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.