A húsvét története, hagyománya és szokásai
- Dátum: 2023.04.09., 06:46
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- bűn, húsvét, kereszténység, kereszthalál, sonka, tojás. nyúl, tojásfestés
A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Jézus ekkor a Biblia szerint a keresztre feszítése után a harmadik napon feltámadt, kereszthalálával pedig nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta az emberiség összes bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. Az ünnep napjainkban már sokkal inkább a tavasz beköszöntének ünnepe, amely nem bír vallásos tartalommal, és hasonlóan a karácsonyhoz a modern világban megváltozott a jelentősége. Valamint a különböző édességekről, és a húsvéti sonkáról ismert.
Mikor van húsvét és a húsvéti ünnepkör?
A húsvét egybeesik a tavaszi nap-éj egyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel, melynek elemei a feltámadás, és az újjászületés. Húsvét napja az 1582-ből származó egyházi naptár szerint a tavaszi holdtölte utáni első vasárnapra esik: március 22. és április 25-e közé. A húsvét és a hozzá kapcsolódó ünnepek a mozgó ünnepek közé tartoznak, azaz nem mindig esnek az év ugyanazon napjára. Ez minden évben kérdéseket és problémákat okoz, valamint a keleti kereszténység mindig más időpontban ünnepli a húsvétot, mint a nyugati egyházak. Emellett a Hold mozgásától is függ a dátum némileg. Manapság pedig az egyház évekre előzetesen már hosszú időre meghatározza a húsvéti dátumokat.
A keresztény egyház szertartásaiban a hosszú ünnepi időszak átfogja a kora és késő tavaszi hónapokat is. Az előkészületi idő a nagyböjt, amely Jézus negyvennapos sivatagi böjtjének hatására önmegtartóztatásra tanít. Ezt utána kisebb, nagyobb ünnepek követik s a húsvéti ünnepkör a pünkösddel zárul.
A húsvét jelképei
A húsvét jelképe lehet hazánkban a barka, a nyúl, a locsolkodás, a csokinyuszi, a tojás, valamint a sonka is. A barka bolyhos virágainak különleges gyógyerőt tulajdonítottak régebben, ha pedig a családi tűzhelybe dobták, akkor megóvta a házat a bajoktól. Manapság a barkát leginkább díszítésre használják.
A tojás valószínűleg, hogy a régi emberek számára a mindennapi élelmet is jelentette, emiatt fonódott egybe az ünneppel. Magyarországon a festett, díszített tojás ajándékozása elsősorban a húsvéti locsolkodáshoz kapcsolódik. A díszített tojások festésének formái, a minták elrendezése tájegységenként változott. Ma pedig a tojásfestés már egybefonódott az ajándékozással, valamint a locsolkodással is. A húsvéti sonka pedig a húsvéti időszakot megelőző 40 napos húsmentes időszak lejártát jelzi, miután újból ehetünk húst, a sokszor gigantikusnak ábrázolt sonka pedig ma már Magyarországon rengeteg családban hagyománnyá vált. Valamint legtöbben, (köztük én is) nem tartják az előzetes böjtölési időszakot, és valószínűleg sokak számára kisebb képtelenség lenne ha 40 napig egyáltalán nem ehetnének húst.
Érdekes jelenség, hogy a húsvéthoz még ezeken túl is rengeteg babona kapcsolódik, mint például ha nagypénteken eszünk meg egy zsemlét, akkor az biztosítja, hogy nem ég le a házunk, valamint a húsvétkor sütött sütemények különleges természetfeletti erővel is bírnak. Emellett ilyen babona az is, hogy ha húsvétkor hideg vízben mosakszunk, akkor egész évben egészségesek leszünk.
Húsvét vasárnap és húsvét hétfő
A régebbi időkben húsvét vasárnaphoz tartozott az ételszentelés hagyománya. A történelem során ilyenkor délelőtti misére jártak az emberek, ma már ezt egyre többször különböző városi rendezvények váltják fel. A húsvét ünnepe akkora ünnep az egyházban, hogy nem egy napon keresztül, hanem nyolc napon keresztül ünneplik. Ez ma már értelemszerűen változott, és a húsvéti időszak legtöbbször egy hosszú hétvégét jelent az emberek számára, az iskolások számára pedig a tavaszi szünetet. Egyházi szempontból érdekes, hogy a vasárnap helyett a nagyszombat jelenti a különböző egyházi programokat és összejöveteleket. Manapság az egyház helyett a különböző programokat a helyi városok, szervezetek szervezik meg, és már kevésbé bírnak vallásos tartalommal.
A húsvét hétfő munkaszüneti nap, ami sokszor egyet jelent az ajándékozással, az ünnepi ebéddel és a locsolkodással. Sok családban ilyenkor szoktak családi ebédeket, összejöveteleket szervezni a karácsonyhoz hasonlóan.
Összességében a húsvéti ünnepkör napjainkban már sokak számára a tavasz beköszöntének ünnepe, amely vallástalan tartalommal bír. Az ünnepkör a tavaszt, és a szabadban töltött szórakozást jelenti. Valamint a karácsonyhoz hasonlóan az ünnep egyet jelent a családi ebéddel, a sonkával és a tojással, valamint erre az időszakra is tökéletesen jellemző az ünnepi készülődés, amelyben az egész család örömét lelheti.
Szabó Máté
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.