Menü

Gyerekkel a fogorvosnál

Kisgyerekkel orvoshoz menni sosem jó dolog, fogorvosi kezelésre pláne nem, ám egyszerűbbé, zökkenőmentesebbé tehetjük, ha már a tejfogak megjelenésekor, egyfajta megelőzésképp ellátogatunk a fogászatra. Szakemberek szerint, minél előbb elvisszük a gyermekünket a fogorvoshoz, annál jobb, ugyanis megtanulják a fájdalom és panasz nélküli fogászati látogatást, a megelőzés fontosságát.

Ha már kicsi korban találkozik ezzel a szituációval, akkor sikerülhet egészséges kapcsolatot kialakítani a fogorvossal és kevésbé fog félni a jövőben a fogorvosi székben. Ha tehetjük a következő pontok figyelembevételével tervezzük meg az első látogatást a fogászaton.

Keressünk gyermekfogászatot! Ha lehetőségünk van rá, akkor kifejezetten gyermekfogorvoshoz menjünk, ahol gyermekbarát rendelőben, játékok között kerülhet sor szinte játékos formában az első fogorvosi vizsgálatra. Ha ilyen orvost nem ismerünk, akkor egy jó fogorvos is könnyen és rutinosan megtalálhatja a hangot a gyerekekkel.

Olyan fogorvost keressünk, aki tudja, hogy kell bánni a gyerekekkel.

Az első vizsgálat legyen beszoktatás és megelőzésképpen, játékos formában történjen! A gyereknek ezzel félelemmentessé és természetessé válik, hogy be kell ülnie a fogorvosi székbe.

A gyermeket felkészíthetjük a fogorvosi vizsgálatok fontosságára, elmondhatjuk neki előre, hogy mi történik a fogorvosi székben és milyen gyakran kell erre sort keríteni. Ha nem tudja mi vár rá, könnyen megijedhet. Fogalmazzunk világosan, egyszerűen, érthetően. El is játszhatjuk a vizsgálatot otthon a plüssjátékok segítségével!

A fogorvosi kezeléssel nem ér véget a kisgyerekkori szájápolás fontossága, ennek otthon is hangot kell adnunk és rávezetni a helyes fogmosásra, léteznek ma már gyerek szájvizek, öblögetők, játékos fogászati kellékek, amelyekkel szinte játszva tanulja meg a helyes szájápolási rutint a gyermekünk.

Ha kisgyermekkel járunk orvosnál, mindig pozitívan távozunk, ha kis matricát, képet, apró ajándékot kap, ez a fogorvosnál sincs másképp, ha tehetjük kapjon a bátorságáért és együttműködéséért kis ajándékot, de semmiképp se édességgel jutalmazzuk őt!

Minél előbb megismerkedik a gyermekünk játékos formában a fogorvosi kezelésekkel, vizsgálatokkal, annál könnyebben viseli a későbbiekben ezeket a rutin vizsgálatokat, beavatkozásokat. S talán nem is fogja megvárni, amikor már panasz, vagy fájdalom van, hanem előbb jelzi – magától – hogy ideje meglátogatni a fogorvos nénit/bácsit!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.