Menü

Veszélyesek a téli sportok?

A téli sportok szépségeit nem lehet vitatni. Van, aki kifejezetten várja a téli hónapokat, mások ilyenkor inkább bekuckóznak és legszívesebben téli álmot aludnának májusig. Aki szeret szabadban sportolni nekik jó, hír, hogy télen sem kell lemondani a mozgás öröméről, csak óvatosabban, körültekintőbben kell mozogni, hiszen nem szeretnénk a hosszú tél utáni friss tavaszi időt máris sérülés miatti kényszerpihenővel kezdeni.

Régóta népszerű téli sport a síelés, hogy a szánkózásról, korcsolyázásról ne is beszéljünk! Ezek olyan dinamikus sporttevékenységek, amelyek szinte az összes izomcsoportunkat megdolgoztatják, ugyanakkor nem veszélytelenek.

Aki síel és/vagy snowboardozik, annak tisztában kell lennie azzal, hogy ezek balesetveszélyes sportok, hiszen egy fejsérülés akár halálos kimenetelű is lehet, ezért a téli sportokat nagy körültekintéssel kell űznünk, a sebességet pedig (például egy-egy lesiklásnál) kellően kell megválasztani.

Gyakoriak a térdsérülések, melyek fájdalmasak és olykor műtétet is igényelnek. Mindenképp mérlegelni kell, hogy az ilyen sportbalesetekből való felépülés hónapokat, sőt esetekben akár egy évet is igénybe vehet.

A korcsolyázásnál a sebesség a rizikófaktor, sajnos gyakoriak a töréses sérülések, ezért aki téli sportokra adja a fejét, bizony néhány biztonsági óvintézkedést végig kell gondolnia.

mindig melegítsünk be rendesen!
maradjunk a kijelölt pályán, útvonalon.
síelésnél kerüljük az olyan helyeket, ahol lavinaveszély van
téli terepfutások alkalmával terepcipőt használjunk
esti futásoknál ellenőrizzük fényforrásaink, fejlámpáink működését, legyen nálunk pótelem.
tartsunk pihenőt
használjunk arcunkra csősálat, mely nem engedi, hogy a hideg levegő egyből a tüdőnkbe jusson.
jeges, ónos időben maradjunk otthon és tartsunk pihenőnapot, vagy menjünk terembe edzeni, esetleg tornázzunk otthon.
hasznos és praktikus kiegészítői a téli mozgásnak a különböző melegítő zselék és krémek.

Téli sportolás alkalmával nem lehet elégszer kihangsúlyozni a megfelelő védőöltözetet, mely réteges ruházatot jelent: meleg aláöltözőket, kesztyűt, sálat, sapkát, ám a túlöltözést is feltétlen kerülni kell, s ügyeljünk arra, hogy orron át vegyük a levegőt, a sport befejeztével pedig mielőbb vegyünk meleg fürdőt, igyunk forró teát, levest és végezzünk nyújtógyakorlatokat. sérülésmentes téli sportolást kívánok!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!