Menü

Szemtorna, a látás tréningje

A Föld lakosságának majdnem fele szemüveget visel, de ha nem is, akkor is valamilyen látási problémával küzd, pedig vannak technikák, amikkel javíthatjuk, vagy szinten tarthatjuk látásunk állapotát.

A látás romlását sokféle probléma okozhatja, azaz a távol-, vagy rövidlátást, a kancsalságot, de még a hályog kialakulását is okozhatja valamilyen szemizom helytelen működése. Oka lehet ezeknek az is, hogy egy hanyag tartás, akár sok monitor előtt töltött idő miatt a nyak izmai feszülnek, ez pedig az agy és a szemek normális vérkeringésének útjába állnak. Ezekkel a gondokkal nem csak műtéti úton, vagy szemüveg viselésével tudunk megbirkózni, hanem speciális tornával is.

A szemtorna módszerének kifejlesztője William Horatio Bates, amerikai orvos volt. Elméletének alaptétele, hogy a szem egy érzékszerv, de a látás az agyban dől el, vagyis a jó látás feltételei 90 százalékban pszichikai eredetűek. Az ő szemlélete szerint a szemüveg viselése berögzíti a helytelen szokásokat, vagyis a szem rossz „állását”, ezzel konzerválva a probléma gyökerét.

Az általa kidolgozott mozgásforma fő célja, hogy a már szemüveget viselni kényszerülők is félretehessék ezt a kelléket és jól lássanak. A torna könnyen elsajátítható, nem igényel speciális képzést, otthonunkban, munkahelyünkön, vagy akár a villamoson is elvégezhetjük, maximum kicsit furcsán fognak ránk nézni. A lényeg, hogy naponta végezzük, így nem adunk esélyt annak, hogy szemizmaink újra elengedjék magukat és ne végezzék helyesen dolgukat.

Néhány gyakorlat, ami segíthet:

Pislogás-tenyerezés, ami egy tudatos pislogás, miközben kezünkkel masszírozzuk szemünket és annak környékét, ezzel javítva a szem vérellátását, ezzel cserélődik a könnyfilm is, és az izmok is ellazulnak.

Tekintés, amikor a fejünket stabilan egy helyzetben tartva, csak a szemünket mozgatva tekintünk a négy fő irányba, jobbra, fel, balra, le.

Szemgödör masszírozása annyit tesz, hogy a nagyujjunkkal, körkörös mozdulatokkal végigmasszírozzuk a szemöldökünk alatti területet.

A fekvő nyolcas gyakorlatot úgy végezzük, hogy leülünk, fejünket nem mozgatjuk, viszont hüvelykujjunkat nagyjából 30 centiméterre a fejünk elé tartjuk, és fekvő nyolcasokat írunk le vele. Ezt a mozdulatot követjük szemünkkel, majd kezet cserélünk, és megismételjük.

Lazító, relaxáló gyakorlattal pedig pihentethetjük szemünket, amihez annyi kell, kinézünk egy közeli pontot és onnan egy képzeletbeli fonalat követve elnézünk a szoba legtávolabbi sarkába, majd ugyanez vissza. Ez a belső szemizmok elfáradásának megelőzi módja.

A szemtorna egy napi pár perces rutinná alakulva segíthet, hogy szemünk jól működjön, izmaink erősödjenek, szemünk vérkeringése helyreálljon, és ezzel látásunk élesedjen, javuljon

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?