Mi okozhatja fogaink érzékenységét?
- Dátum: 2022.06.04., 03:12
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- dentin, egészség, életmód, érzékenység, étrend, fog, fogcsikorgatás, fogkrém, fogmosás, fogorvos, fogszuvasodás, fogzománc, szájvíz
Mindannyian tapasztaltuk már, hogy olykor a fogaink érzékenyek. Érzékenyek a melegre, a hidegre, az érintésre, vagy ha egymással összeérnek. Milyen okok lapulhatnak a háttérben?
Túl sok szájvíz
Sokan szeretjük a friss, mentolos leheletet. Ha naponta számtalanszor használjuk a szájvizet, bizony könnyen fájdalmaink lehetnek. A legtöbb szájvíz sok savat is tartalmaz, ez azonban még érzékenyebbé teszi a már amúgy is érzékeny fogakat. Figyeljünk tehát oda, hogy a szájvizet csak naponta egyszer-kétszer vegyük a kezünkbe. Ha ezt követően is fogérzékenységgel szembesülünk, beszéljünk a fogorvosunkkal. Ő ajánlhat speciális termékeket, amelyek enyhíthetnek a tüneteinken, vagy megnevezhet bizonyos összetevőket, amelyeket érdemes elkerülnünk.
Savas ételek fogyasztása
Lehet, hogy úgy érezzük, sosem tudunk elég paradicsomot, citrusfélét, gyümölcslevet inni, a fogainknak hamar elegük lesz. Sajnos a fogzománc gyorsan elkophat, és így az alatta lévő réteg, a dentin válik sebezhetővé.
Fogfehérítők és néhány fogkrém
Mivel mindenki a fehérebb és csillogóbb mosolyért áhítozik, a piacon rengeteg ezt támogató termék van jelen. Ezek viszont peroxid alapú fehérítő oldatokat tartalmaznak, amelyek érzékennyé tehetik a fogakat. Ha ez okozza panaszainkat, legtöbbször a termék használatának elhagyása megszünteti a panaszainkat.
Fogínysorvadás
Ha a foggyökér vagy környezete sérül, akkor maga a foggyökér van kitéve a különféle környezeti hatásoknak, ez pedig könnyen fogínysorvadáshoz vezethet. Ebben az esetben érdemes minél hamarabb konzultálni a fogorvosunkkal.
Túl erős fogmosás
Ha túl erősen mossuk a fogainkat, vagy nem puha sörtéjű fogkefét használunk, könnyen eltaszíthatjuk a fogínyt a gyökerektől. Ilyenkor a fogzománc és a dentin is sérülhet. A dentinben lévő apró „csövecskéken” keresztül a forró, hideg, illetve édes érzetek eljuthatnak a gyökerekhez, és fájdalmat okozhatnak.
Túl gyakori fogorvos látogatás
Talán nem tűnik korrektnek, de a túl gyakori beavatkozások is okozhatják a fogak érzékenységét.
Repedt fogak
Ha fogaink valamilyen okból kifolyólag megrepedtek (túl kemény volt a cukorka, amire ráharaptunk, túl hideget ettünk, esetleg túl nagy tömést helyeztek el a fogunkban), rágáskor érzékennyé válhat az idegekben gazdag pulpa rész. Sajnos ilyen esetben a fog hamar el is fertőződhet, ami még több fájdalomhoz vezet.
Fogcsikorgatás
Sokunk ismerőse a fogcsikorgatás. A stresszes életmód egyik leggyakoribb velejárója. A fogzománc a test legerősebb anyaga, de a fogak csikorgatásának még ő sem tud ellenállni. Idővel sérül a fogzománc, és a foggyökerek kerülnek veszélybe.
Fogszuvasodás
A szuvas fogak is gyakran okoznak érzékenységet. A legjobb, ha odafigyelünk a megfelelő szájhigiénia betartására, az étrendünkre, és rendszeres látogatást teszünk a fogorvosnál.
Ha a fentebb felsorolt okok közül egyik sem a fogérzékenységünk okozója, jobb, ha felkeressük a fogorvosunkat, aki számos tippel és tanáccsal láthat el bennünket.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.