Menü

Szappan kisokos – I. rész

Mindannyiunk kezében megfordult már az a kis tégla alakú illatos, csúszós dolog, amivel tisztává varázsoltuk magunkat, ez pedig a szappan. Ám nem mindegy, hogy különböző tevékenységeinkhez milyen szappant használunk, ehhez adok egy kis segítséget a következő sorokban.

Mi is az a szappan?!

Ez a legrégebbi tisztítószer a Földön és azt beszélik, hogy a germánok és gallok kezdték el először használni. Az ősi szappanhoz állati eredetű zsírokat lúgkővel főztek össze, ebből glicerin keletkezett, ehhez sót adagoltak, és a vízben kivált a szappan. A 19. században már elkezdték ehhez a növényi eredetű zsírokat is használni, mint például a pálmaolaj vagy kókuszolaj.

A pipereszappant úgy kezdték gyártani, hogy a növényi eredetű olajhoz lúgot kevertek, ezt víz- vagy gőzfürdőn átolvasztották, majd sajtolás közben illóolajokkal illatosították. Ez a mai szappanunk őse.

Miért szappanozunk?

Régebben nem láthattunk a drogériák polcain (drogériák sem léteztek) a manapság kényelmes folyékony kézmosókat, mindenki a szappant használta. Amellett, hogy lemosta a baktériumokat és egyéb kórokozókat a kezünkről, kimutatták, hogy a gyerekek esetében a szappanozás fejlesztette a finommotorikai mozgásokat. Szappannal fürödtünk, szappannal mostunk és szappannal illatosítottuk a komódbéli textileket.

Mire figyeljünk, ha szappant veszünk?

A boltokban a szappanok ezrei sorakoznak, mégsem mindegy, hogy milyet választunk. Az első és legfontosabb, hogy megnézzük az összetevőket.

Egyik lehetőségünk, a hagyományos ipari szappan, de ez sok esetben szárítja a bőrt, mivel a készítése során kivonódik belőle a nedvességet megkötőt glicerin, emellett olyan adalékanyagokat használnak a gyártás során, amelyek lemossák a bőr védekezőképességéhez szükséges alapvető zsírréteget. Ezért alakult ki sokaknál a pandémiás időszak alatt az a rutin, hogy kézmosás után folyamatosan kenni kellett a kezüket valamilyen testápolóval, így visszaadva a bőrnek zsírosságát, ezzel megtartva az egészséges PH értéket.

Abban az esetben, ha érzékeny a bőrünk, érdemes olyan szappant keresni, ami lanolint tartalmaz. A lanolin a juhok gyapjának feldolgozásával nyerhető ki. Ezt a köznyelv gyapjúzsírnak nevezi, pedig inkább egy viasz, mint zsíros szerkezet. Mivel ez egy a természetben önmagában előforduló anyag, így semmilyen káros összetevőt nem tartalmaz, segít a bőr vízmegtartó képességét fokozni és puhítja a bőrt.

A másik lehetőség, hogy kézműves natúr szappant választunk. Ezek a termékek nem tartalmaznak semmilyen káros anyagot, teljesen természetes összetevőkből készülnek és a készítés során nem veszik el olyan nagy mennyiségű glicerin belőlük, mint ipari változatuknál.

Mindig szánjunk időt arra, hogy megnézzük, milyen szappan is kerül a kosarunkba, hiszen ezzel megóvhatjuk bőrünket, mely az egyik legfontosabb pajzs egészségünk védekezőképességéhez.

Erdős Dorka

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.