Túlélő ötletek a szuperérzékenység kezelésére
- Dátum: 2022.05.04., 08:38
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- együttérzés, érzékenység, harmónia, lélek, nyugalom, nyugtalanság, stressz, szorongás, tudatosítás
A szuperérzékenyek gyorsan ráhangolódnak a művészi szépségre, a kifinomult zenére, finom ízekre. Zajos, zűrös nap után csöndes, magányos elvonulásra vágynak.
Gazdag belső világuk van, sokszor intenzíven és érzésekkel telve álmodnak, kerülik a feszültséggel teli helyzeteket és rosszul viselik az élethelyzetek változásával járó stresszt. Összezavarja őket és nehezíti teljesítményüket mások rájuk koncentráló figyelme, gyűlölik az erőszkos, agresszív filmeket, tévéműsorokat. Mai, extraverziót előtérbe helyező világunkban önérvényesítést tekintve nehéz helyzetük van. Pedig lehetetlen lenne a világ fejődése érzékenységük, kifinomult megoldásaik nélkül. Többnyire kreatív, produktív, figyelmes, körültekintő, intellektuálisan magasan fejlett emberek. Aki a leírásban esetleg magára ismer, hasznosnak találhatja az alábbi ötleteket.
Aludj minél többet. Az erős idegrendszeri aktivitás hamar kifáradáshoz, nyomott hangulathoz, zavarodottság-érzéshez, koncentrációs nehézségekhez vezet. Az amúgy is csúcsra járatott szuperérzékeny idegek feszültségének legjobb csökkentője az alvás.
Egészséges ételeket egyél és figyelj a rendszeres étkezésre a nap folyamán. Az éhség megterhelő az idegeknek. Nyomott hangulatot, feszültséget és koncentrációs problémákat eredményez.
Tervezz be relaxációs, csöndes, elvonulós, feszültséglevezetős időszakot a személyes menetrendedbe minden napra. Ha lehet, menj ki a természetbe. Az otthonodban legyen legalább egy olyan helység vagy sarok, ahol csönd van, ahova visszavonulhatsz, ahonnan kizárhatod a külvilágot.
Este, alvás előtt legalább egy órával kapcsold ki a zenét, a tv-t, a telefont tedd „ne zavarjanak”-ra, szánj időt az elcsendesedésre, ha úgy érzed, jól esik. Napközben is kerüld azt, hogy a tévé, a rádió háttérzajnak szóljon. És kerüld azt is, hogy az örökösen tolakodó médiát kelljen befogadnod.
Naponta többször legalább pár percre figyelj a lélegzetedre, vegyél nagy, mély, lassú levegőket az orrodon át. A tudatos, intenzív légzés feszültséget old, ellát oxigénnel, intenzíven regenerál, gyógyít, erősít.
A külső-belső zaj lecsillapítására találjunk ki örömteli mantrákat, pl. “egészséges és boldog vagyok”. Próbálj minél több ilyen mantrát ismételni, örömet okoz.
Alkoss. Rajzolj, írj, fess, színezz, építs, varrj, ha megoldható kertészkedj. Ez akkor is beválik, ha úgy éreznéd, nem vagy jó ezekben. Belső világod kifejezésére bármilyen alkotómunka kiváló, és ezek a tevékenységek egyben kíváló feszültségoldók is.
Mondj dicsérő szavakat másoknak. A látható öröm, amit a dicséret hallatán az emberek átélnek, neked is várhatóan örömet okoz.
Otthonodban helyezz el szobaillatosítókat, engedj be sok friss levegőt, takaríts jó illatú tisztítószerekkel.
Húzd szét a függönyöket, eressz be sok fényt.
Autódat is fújd körbe kellemes illatokkal.
Hallgass lágy zenét.
Este gyújts méhviaszgyertyát, tisztítja a levegőt, sokáig ég és kellemes mézes illata van.
Ha vannak hangszereid, tedd őket karnyújtásnyira olyan helységekbe, ahol sokat vagy. Így könnyen előveszed bármikor.
Minden reggel ágyazz be. Ettől sokkal rendezettebb és békésebb látványt nyújt számodra a hálószobád, amikor bemész.
Esténként rakd rendbe a konyhát. Nagyon jó érzés reggel egy szép, harmonikus látványt nyújtó konyhába kimenni. A konyhában is igyekezz minél kevesebb eszközt örökké a pulton tartani, inkább csak annyi konyhaeszközt tarts meg, amennyi befér a szekrényekbe, fiókokba, a többit ajándékozd el.
Igyekezz korán ébredni és a reggeli csend békéjét kiélvezni. Akár a felkelő nap látványa is örömteli perceket okoz.
Reggelente tornázz, meditálj, jógázz egy kicsit, örömteli ébresztő rutin.
Felkeléskor igyál almaecetes meleg vizet, harmonikussá teszi az emésztésedet.
Legalább hetente egy-két alkalommal sétálj nagyot. Csökkenti a szorongást, a stresszt.
Ha nyugtalanságot érzel, igyekezz tudatosítani az érzéseidet, azok okát, ez vezethet az adott problémák megoldásához. Légy magaddal együttérző, kérdezd meg magadtól, mire van most leginkább szükséged.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.