Menü

Mi a jin-jang szimbólum titka?

A jin-jang szimbólum sokaknak ismerős, de a titkát, jelentését, azt, amit szimbolizál, csak kevesen ismerik. A szimbólum közismert Nyugaton, ám sokaknak felszínes az ismeretük róla.

Egyik leggyakoribb és legelfogadottabb magyarázata az, hogy az egymással szemben álló erők kiegészítik egymást, a harmóniát szimbolizálja, ez azonban nem elegendő és nem teljes megállapítás.

Honnan ered a jin és jang szimbóluma és pontosan mit takar?

A netes forrásokból tudom, hogy a „jin” jel jelentése „a hegy árnyékos oldala”, míg a „jang” jel ennek ellentétes verziójaként a „a hegy napos oldala”. Ellentétes és egymással szemben álló tulajdonságokat jelöl, például az említett sötét és világos. Ahogy fény nincs árnyék nélkül, úgy egyik sem létezhet a másik nélkül.

A jin jelöli a sötétséget, a hideget, a passzivitást, a jang pedig a fényt, a meleget és az aktivitást.

A fő mondanivaló, hogy egyik sem létezhet a másik nélkül, nem választhatók szét, kiegészítik, kiegyenlítik egymást, együtt alkotnak kerek egészet, magában hordozva az állandó változás lehetőségét. A jin és jang ábrázolása két színnel történik. Általánosan ismert fekete-fehér ábrázolás, de változatos színekben is előfordulhat, így semmiképpen nem lehet azt mondani, hogy kizárólag fekete-fehér.

Mi a jin-jang fő mondanivalója és jelentése?

A tanítások szerint a hegy örök és állandó, a Nap örök és mozgásban van, a jin és jang alakok pedig általuk jönnek létre és egészítik ki, tartják egyensúlyban egymást.

Hogy kerül kapcsolatba a jin-jang és a keleti orvoslás?

Az ősi kínai orvoslás szerint akkor jön létre betegség, ha az életerő kibillen az egyensúlyából.

A természetfilozófiai alapú, hagyományos, több ezeréves múltra visszatekintő kínai gyógyászat elmélete szerint az egészségünk alapfeltétele az egyensúly, melynek része a jin-jang, a harmónia. Ha ez a harmónia megbomlik, betegségek alakulnak ki. Az életenergia neve a kínai nyelvben csí, mely a jin és a jang egybeolvadásakor keletkezik, s a meridiánokon halad.

A csí áthatja a testet és a lelket, minden élő szervezetet, s ha nem működik a folyamat, kialakul a betegség. Az egyensúlyból való kibillenést a helytelen életmód okozza, már a táplálkozástól kezdve.

A kínai medicinát gyakorló orvosok leginkább a testi jelekből tudják megállapítani, hogy melyik szerv működése szabálytalan, melyik meridián működésében van zavar. Mi az, ami gyengíti az energiát, és gyulladást hoz létre egy-egy szervben.

A kínai medicina leggyakrabban többféle terápiával kezeli a betegségeket: akupunktúrával, akupresszúrával, köpölyözéssel, de kedvelt módszer a tuina is (a bőr meridiánpontjainak ingerlése). A tuina-terápia főként a hosszan tartó betegségeknél sikeres. A kínai gyógyászat szerint egészségünk szempontjából az életenergia, a csí szabad áramlása az egyik legfontosabb. Ha ez akadálytalanul áramolhat a meridiánokon át, akkor egészségesek maradunk.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.