Miért ne dohányozzunk a terhességünk alatt?
- Dátum: 2022.02.15., 21:25
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- agresszivitás, anyaság, cigaretta, dohányzás, édesanya, felnőtt, magzat, viselkedés
A dohányzás egyértelműen rontja a nők termékenységét. Ennek oka a cigarettában lévő különféle vegyületeknek, a nikotinnak, aa cianidnak és a szén-monoxidnak a petesejtekre gyakorolt hatásában keresendő.
A nő petesejtjei véges számban vannak jelen már a születés pillanatában, és az élet során nem termelődnek újabbak. Az említett anyagok felgyorsítják a megtermékenyítésre alkalmas petesejtek számának csökkenését, ami a sejtek újratermelődésének hiánya miatt semmiképp sem előnyös a termékenység szempontjából. A meddőség előfordulása csaknem kétszer gyakoribb azoknál, akik rendszeresen dohányoznak a terhességük előtt.
A cigarettafüst a megtermékenyítésre alkalmas petesejtek genetikai anyagára is negatív hatással van, ezért a magzati rendellenességek, például a 21-es kromoszóma többlet példánya miatt kialakuló Down-szindróma kockázata is növekszik. A dohányzásnak egy további, az egészséges terhességre nézve kockázatos hatását is kimutatták: a nikotin összehúzódásokat válthat ki a petevezetékekben, aminek eredményeként megnő a méhen kívüli terhességek kialakulásának esélye. A petesejt ilyenkor a méhnyálkahártyán kívül, jellemzően a petevezetékek valamelyikében vagy a hasüregben ágyazódik be, ami a megfelelő beavatkozás nélkül életveszélyes állapothoz vezethet az anyánál.
Függőként születnek
A cigarettából a gyermekbe jutó nikotin rossz hatással van a baba tüdejére, ezért előfordul, hogy nem fejlődik megfelelően, ráadásul a szervezet hozzászokhat magához az anyaghoz, ezért a csecsemő megszületve a nikotin hiányától szenvedhet. Emellett bebizonyították, hogy a kilenc hónapig füstben nevelkedő babák felnőve gyakrabban lesznek szintén nikotinfüggők, de más káros, vigasztaló hatású anyagok iránt is az átlagosabbnál nagyobb vágyat érezhetnek – így módosulnak az idegsejtjeik. A nikotin miatt a baba stressz-szintje is magas szokott lenni, ezért sírósabb lehet, mint a többiek.
A dohányos babák agresszívek lesznek
Egy kutatás során 4000 gyermek életét követték nyomon, akik még a hatvanas években fogantak, amikor nem volt még ilyen egyértelmű, hogy terhesen nem szabad dohányozni.
Kiderült, hogy a cigarettázó édesanyák gyermekei felnőttként gyakrabban lettek agresszívek, viselkedészavarosak, antiszociálisak. Minél több szál cigit szívott el az anya, a gyerek viselkedése annál rosszabb volt kamasz- és felnőttkorában.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!