Menü

Életmódváltással a cukorbetegség ellen

A Diabétesz világnapot a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és az Egészségügyi Világszervezet alapította 1991-ben, látva a cukorbetegség világszerte növekvő terjedését. Azóta minden év november 14-én ünnepeljük, mert ezen a napon született Sir Frederick Banting, akinek Charles Besttel közös gondolata elvezetett az inzulin 1922-es felfedezéséhez. Ez a világ legnagyobb cukorbetegséggel kapcsolatos figyelemfelkeltő kampánya, amely több mint 160 országban, több mint 1 milliárd embert ér el évről évre. Felhívja a figyelmet a megbetegedéssel kapcsolatos tényekre, tudnivalókra, a megelőzés lehetőségeire, valamint népszerűsíti a globálisan összehangolt, célzott fellépés, erőfeszítést.[i]

A cukorbetegségről röviden

A diabétesz mellitusz, vagyis cukorbetegség egy magas vércukorszintet okozó anyagcsere-zavar, mely a szervezet inzulintermelésének csökkenése, vagy a megtermelt inzulin hatásának elégtelensége miatt alakul ki. Mivel a glükóz az elsődleges energiaforrásunk, a szervezet az elfogyasztott élelmiszerek többségét cukorrá bontja le. Ezen cukor felhasználását és a vércukorszint normalizálását az inzulin segíti, hiánya pedig a normálisnál magasabb vércukor értékeket idéz elő. A cukorbetegségnek két fő típusát különböztetjük meg: 1-es és 2-es típusú cukorbetegséget. Előbbit korábban ifjúkori cukorbetegségnek is nevezték, kialakulásának pontos oka máig ismeretlen. 1-es típusú cukorbetegségben vagy a hasnyálmirigy nem képes az inzulin elválasztására, vagy a termelt inzulin mennyisége nem elegendő, míg 2-es típusú diabétesz esetén a szervezet még termelhet ugyan elegendő inzulint, de nem képes azt jól felhasználni. Tíz érintettből kilenc ez utóbbi típusba tartozik, annak ellenére, hogy az esetek egy részében kialakulása kis odafigyeléssel, kiegyensúlyozott táplálkozással és rendszeres testmozgással megelőzhető lenne.[ii] 2019-ben Magyarországon több mint 1,1 millió felnőtt, és több mint 5000 gyermek élt cukorbetegséggel.[iii]

Étel - élet

„Az vagy, amit megeszel” tartja a mondás, ami bár mindenki számára ismerősen cseng, jelentése igazságáról mégis gyakran hajlamosak vagyunk megfeledkezni. Pedig valóban, a tested csak azokból az alapanyagokból tud építkezni, amiket beviszel: az elfogyasztott ételek minősége és mennyisége a bőrre, a hajra, a közérzetre és természetesen az egészségre egyaránt nagy hatással bír. Egészséges életmód kialakításával és fenntartásával rengeteg szezonális és krónikus megbetegedés, köztük például a cukorbetegség kialakulásának kockázata is jelentősen csökkenthető lenne.

Több mint diéta

A világon az egyik legelterjedtebb étrend a mediterrán térségekben élők étkezési szokásait veszi alapul, élelmi rostban magas, telített zsiradékokban alacsony összetevői miatt pedig követése nem csak a szív- és érrendszeri betegséggel, vagy diabétesszel élők, hanem tulajdonképpen bárki számára ajánlott, hiszen az említett betegségek megelőzésben is segíthet. A mediterrán diéta elsősorban növényi alapú ételek, tehát gabonafélék, növények, zöldségek és gyümölcsök, valamint fehérjeforrásként szárnyas húsok, halak, és tejtermékek napi szintű fogyasztását javasolja, de alapvető eleme az olívaolaj is. Az élelmi rostok vércukorszint optimalizáló hatásának köszönhetően a mediterrán étrend követésével a vércukorszint monitorozására használt HbA1c érték, és a vér inzulinszintje is normalizálható.

Sőt, a WHO által ajánlott napi 30g rostbevitel, és az Amerikai Diabétesz Szövetség legfrissebb ajánlásában megfogalmazott irányelv: a telített zsírsavak 7% alá való csökkentése, és a transzzsírsavak bevitelének minimalizálása is elérhető. A diéta előnye továbbá, hogy a benne javasolt omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak, ezáltal az étrend a szív- és érrendszeri betegségek kialakulási kockázatának csökkentéséhez is hozzájárul. A diéta megkezdése előtt mindenképp fontos dietetikus szakemberrel való konzultáció, hiszen egy teljesen eltérő étkezési minta után nehéz lehet az átállás.[iv]

További lehetőségek

Előfordulhat, hogy a mediterrán, vagy más diéta követése, az életmódváltás kevésnek bizonyulnak a diabétesz megelőzéséhez és terápiás kezelés szükséges a megfelelő vércukorszint elérése érdekében, ezért fontos, hogy a legjelentéktelenebbnek tűnő tünetek esetén is konzultáljon kezelőorvosával, hiszen a betegség korai felismerésével és a megfelelő kezelési mód meghatározásával a maradandó egészségkárosodás esélye nagymértékben csökkenthető!

[i] https://worlddiabetesday.org/about/

[ii] http://www.diabet.hu/info.aspx?web_id=&sp=161

[iii] https://www.ksh.hu/infografika/2020/infografika_diabetesz.pdf?lang=hu

[iv] https://www.cukorbetegkozpont.hu/mediterran-dieta

Forrás: a Well30 sajtóközleménye

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.