Menü

Szundi kisokos – avagy a minőségi alvás titka

Sokunk egyik kedvenc hobbija lehet az alvás, ugyanis ebből sosem elég. Azonban a mai világ megpróbáltatásai az alvási szokásainkat is felülírják. Sokszor érezzük magunkat nagyon fáradtnak, ezért liter számra isszuk a kávét. Mi a helyes és pihentető alvás titka?

Az alvás minden gerinces élőlényre jellemző, leginkább a test regenerációját szolgálja, elegendő alvás nélkül pedig komoly problémák léphetnek fel. Alvás alatt fokozódik a sejtosztódás, a sejtelhalás üteme mérséklődik. A köznyelvben is úgy terjedt el, hogy azért kell aludni, hogy magasra növekedjünk. Az emberek mindennapi ritmusát három tényező befolyásolja: a külső ingerek, a belső biológiai óra és a test belső, egészségi állapota. Ezért az alvási problémák sokszor azzal függnek össze, hogy a szervezet belső órája és a külvilág órája nincs egymással szinkronban (gyakori műszakváltozásnál vagy jetlagnél is).

National Sleep Foundation közleménye szerint a tizenévesek alvásigénye napi 9 óra, a felnőtteké 7-9 óra, azonban ez mindenkinél eltérő. Sokszor tapasztalhatjuk azt is, hogy ha a héten nagyjából mindig 6-7 órákat aludtunk és ezek után alszunk 9 órát, akkor fáradtabbnak érezzük magunkat, mintha csak 4 órát aludtunk volna. Ez szintén egyéntől függő. A test képes hozzászokni a gyakori 6 óra alváshoz is, ekkor beáll a biológiai óránk, azonban ajánlatos a 7-9 órát tartani, hiszen a nem elegendő alvás hozzájárulhat egészségünk károsodásához.

Alvásunk minőségét a kékfény, a zajok és az egyéb beszűrődő fények is képesek befolyásolni. Alvás előtt közvetlenül nem ajánlják a telefon használatát a kékfény miatt, igaz sok telefon már képes a kékfény szűrésére. A kékfény a szemnek is ártalmas és az alvási ritmust is képes befolyásolni. Sokan eltérő alvási szokással rendelkeznek: tévé vagy rádió mellett alszanak el, esetleg éjjeli lámpával. A beszűrődő zajok és fények nem túl biztatóak az alvás tekintetében, ugyanis a szervezet nem képes magát így teljes alvó állapotra helyezni, hiszen a fények miatt a test úgy hiszi, hogy „nappal” van, ezért az alvás minősége romolhat, gyakorta alakulhat ki insomnia, vagyis alvászavar.

Alvászavart a minket érő stressz is okozhatja. Az alvászavarok egy része az alvás-ébrenlét szabályozás valamilyen zavarára vezethető vissza. Ezek közös vonása, hogy az alvás időtartama, minősége eltér a normálistól, a megszokottól. Hátterében állhat szorongás, valamilyen környezeti hatás, zaj, esetleg nem megfelelő fényviszonyok, vagy akár a bioritmus felborulása, például többműszakos munkavégzés következtében.

Mi segíthet? Sok gyógynövény (például a citromfű, levendula) rendelkezik nyugtató, stresszoldó hatással. Alvás előtt ilyen gyógynövény tea fogyasztása ajánlott. Mostanában alvásproblémákra az egyik javasolt kezelés a melatonin. A melatonin külső bevitele hozzásegíthet az alváshoz, főleg azoknál, akiknek alacsony a melatoninszintjük, használata segíti az altatókról való leszokást, azonban hosszútávú használatának következményei még nem ismertek.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.