Végletes a magyarok autóvezetési stílusa
- Dátum: 2017.02.28., 12:50
- autó, autóvezetés, forgalom, kocsi, közlekedés, sebességhatár, sebességmérés, sofőr, traffipax
Hogyan vezetnek a magyarok? A felmérések szerint vagy nagyon gyorsan, vagy nagyon lassan, de ritka az arany középút. A szigorítások, büntetések pedig nem sokat változtattak az autóvezetők alapmentalitásán.
Így autózunk mi - a legújabb kutatások szerint hazánk polgárai a véglet két szélén állnak: vagy túlzottan óvatosak - ebben a kategóriában leginkább az idősebb korosztályú urak, valamint széles korosztályban hölgyek szerepelnek, - vagy sietősek. Az utóbbinál nehéz volt általánosságot vonni, de ez főként a kellő rutinnal rendelkező autóvezetők jellemzője.
Gyakori, hogy a rutinos közlekedők türelmetlenek, dudálnak, vagy nem tartják be a szükséges és biztonságos féktávolságot amiatt, mert szeretnének előrébb jutni. Ők úgy vélik, hogy a megengedettnél indok nélkül lassabban közlekedők feltartják és akadályozzák a forgalmat. Noha ez egy rossz szokás, abban van némi igazság, hogy a rutin, vagy a lendület hiánya is vezethet balesetveszélyhez, vagy lassíthatja a forgalmat.
Az is kiderült, hogy sokan könnyelműen elhagyják az index használatát, vagy elfelejtik bekapcsolni a fényszórókat lakott területen kívül. A nyilatkozatok szerint nem segít a büntetés, inkább az emiatti félelem és stressz rontja az esélyeket, hogy kellőképp körültekintőek legyünk.
Mint tudjuk, sok szigorítást, büntetést vezettek be, ami a gyorshajtást illeti. Az ország minden pontján fix kamerákat helyeztek el, és új traffipax készülékekkel mérik a sebességet, figyelik az egyéb kihágásokat. Az autóvezetők nyilatkozata szerint ettől még nem lettek lassabban hajtók és biztonságosabban vezetők, inkább próbálnak ügyeskedni: csak a kamerák vonzáskörzetében szabályosak, vagy az autósok jeleznek egymásnak a sebességmérés tényéről. Ezen kívül okostelefon alkalmazásokat használnak, hogy mielőbb értesüljenek a rendőrségi sebességmérésekről.
Sok sofőr felvetette azt a problémát, hogy gyakran nem szándékosan hajtanak gyorsan, csupán elgondolkodnak, beszélgetnek vezetés közben egy hosszú út során, és így szalad picit túl a kilométeróra. Akinek nincs tempomat az autójában, annál ez előfordul a legnagyobb igyekezet ellenére is, ha rutinos autóvezető. Ez még nem jelenti azt, hogy a vezetési stílusuk ne lenne biztonságos, vagy az útviszonyoknak megfelelő, hiszen pont a meglévő rutin miatt gyorsan reagálnak és könnyedén felmérik a lehetőségeket.
Az is gyakori, hogy az autózók beleszámolják, hogy mennyivel lehet túllépni a sebességhatárt, amely még nem jelent büntetéstételt, és ezzel a sebességgel közlekednek. Úgy vélik, még ez is jelentősen emeli a közlekedés dinamizmusát. Távol áll azonban tőlünk a nyugati országokban megszokott precizitás és szabálykövetés - mint látjuk, inkább az ügyeskedés jellemző a hazai állapolgárokra.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.