Menü

Kevesebb madár költözik a globális felmelegedés miatt

Nemrégiben továbbindultak a nálunk táborozó költözőmadarak is dél felé. Igen ám, de a megfigyelések szerint egyre többen vannak, akik nálunk maradnak és nem tartanak a többiekkel. A jelenség sajnos a globális felmelegedésről mesél.

Természetesen általában az idősebb, gyengébb állapotban lévő egyedek azok, akik inkább nem állnak tovább társaikkal együtt a melegebb kontinensek felé. Ebben még nem lenne semmi természetellenes. Csakhogy ezek a madarak jellemzően olyan területeken táboroznak le, amelyek már eléggé melegek ahhoz, hogy ott a telet nagyjából megfelelő körülmények között vészeljék át.

A korábbi években hazánk még nemigen számított ezen régiók közé, most már azonban egyre több olyan madárcsoportot találhatunk, melyek a hideg évszakokat is nálunk töltik el. Most, hogy itt a tél, erre számos példát is láthatunk. A globális felmelegedésnek tehát ilyesformán kézzelfogható és az állatvilágban Magyarországon is megjelenő bizonyítékai vannak, nem kell elmennünk a sarki jegesmedvékig, hogy ezt tanulmányozzuk.

Hiába, még ezek a közvetlen közelünkben megjelenő változások sem hoznak komolyabb társadalmi szemléletváltást. „Zöldnek lenni” divat, de sajnos ritkán jár valós és hathatós segítséget nyújtó cselekedetekkel. Vajon milyen alátámasztás szükséges még ahhoz, hogy az emberek tömegesebben legyenek érzékenyek ezekre a negatív környezeti hatásokra, felfigyeljenek a megváltozott tendenciákra és valóban elinduljon a hathatósabb cselekvéssorozat?

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.