Menü

A klímaváltozás nem tart fegyvert a fejünkhöz

Egyre több diskurzus témája a klímaváltozás problémája, már nem csak tudományos, hanem egészen hétköznapi fórumokon is gyakran emlegetett kérdésről van szó. Ennek ellenére az emberek többsége még mindig passzívan viszonyul ehhez a problémához.

De vajon miért esik olyan nehezünkre, hogy valóban átérezzük a globális felmelegedésben rejlő közvetlen fenyegetettséget, és ennek megfelelően lépéseket tegyünk a probléma megoldása érdekében?

Persze a klímaváltozás összességében egy elvont probléma, csupa bonyolult és nagyléptékű folyamat összessége, amit nem nehéz elidegeníteni a személyes, egyéni cselekvésektől. Nehéz átérezni a személyes felelősséget, így elmaradnak a valódi tettek is. Ennek egyik oka az evolució során formálódott, emberekre jellemző döntési folyamat sajátossága.

Képesek vagyunk tudatosan gondolkodni, amikor érvek és ellenérveket mérlegelünk, illetve az adott logikai szempontok mentén következtetünk. De mivel a világ túlságosan összetett, és felfoghatatlanul sok inger ér minket folyamatosan, az átgondolt, tudatos döntések szerepe valójában jóval kisebb, mint gondolnánk. Az információk raktározásának éppen ezért van egy másik módja is. Agyunk ugyanis képes érzelemmé alakítani az információt, és ilyen formában tárolni a tudatalattinkban. A személyesen megélt tapasztalatokat, illetve az egyedi érzelmi eseményeket is általánosítja az agyunk, majd a későbbi élethelyzetekben automatikusan előhívja.

Viszont mind az intuitív, mind a tudatosan mérlegelt döntési stratégia legtöbbször csődöt mond a jövőnkkel kapcsolatos kérdésekben. A távoli kockázatok megítélésében gyakran vallunk kudarcot, és mivel a klímaváltozás sem egy közvetlen módon fenyegető fegyver vagy támadás, nem igazán tudunk mit kezdeni vele.

A globális felmelegedés folyamatait, következményeit összetettsége és bonyolultsága okán rendkívül nehéz személyes vonatkozásokba lefordítani. A legtöbb ember nem tud ezzel mit kezdeni, mivel nem hagy bennünk érzelmi nyomokat, ezért agyunk óhatatlanul „nem fontosra könyveli” el.

Bárcsak a klímaváltozás egy fenyegetőfegyver lenne, akkor az ellene való fellépés jóval átfogóbb, célzottabb és ezáltal sikeresebb lehetne. Viszont a döntés még mindig a mi kezünkben van, és bármennyire is nehezen tudjuk átérezni az egyéni felelősségünket a klímaváltozás problémájában, tehetünk ez ellen.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.