Menü

Pihenéssel a hosszú életért

"A lustaság fél egészség" - ismerjük a mondást, s bizony van igazságtartalma. Így, szó szerint. Ugyanis a lustálkodás csak félig elégséges az egészséghez, más összetevők is szükségesek hozzá, másrészt nyilvánvalóan csak mértékkel érvényes. Az azonban tény, hogy a túlhajszoltsággal éveket vehetünk el az életünkből.

A civilizált ember jellemzője, hogy örökké versenyzik az idővel, és vég nélkül különböző célokat kerget. Mindig egyre magasabbra akar jutni - még azelőtt, hogy kiélvezte volna azt, amit már eddig elért. Csakhogy a folyamatos növekedés és gyarapodás nehezen tartható (maximum a testsúlyban lehetséges, ami kisebb öröm...), ráadásul fárasztó is a hajszoló életmód.

A hosszú távon is sikeres emberek jellemzője az, amit a csodálóik kevésé ismernek velük kapcsolatban, hogy képesek a pihenésre, és a célorientált életstílus mellett teret engednek a rekreáló időtöltéseknek is. Természetesen enélkül is lehet kiemelkedő eredményeket elérni, ami csak rövid távon célravezető, idővel azonban megbosszulja magát.

Ne legyen hát lelkiismeret-furdalásunk, és mondjuk ki bátran, ha pihenésre, feltöltődésre van szükségünk, valamint tegyünk is érte! Nincs könnyű dolgunk, a látszólag tökéletességre törekvő társadalom elvárásai ugyanis egyre magasabbak. Ne engedjük magunkat "bedarálni", és ne feledjük: nem azzal érünk el eredményt, ha nem szentelünk időt a pihenésre, hiszen így hamar "lemerülnek az akkumulátoraink".

Azt viszont érdemes tudatosítani, hogy a képernyővel töltött idő nem valódi pihenés: a szem, az agy számára igencsak fárasztó és dolgos tevékenység, ha tévét nézünk, vagy a számítógépet, okostelefont, tabletet bújjuk. Ha tartalmas kikapcsolódásra vágyunk, akkor aludjunk, olvassunk az ágyban, igyunk meg egy finom teát, meditáljunk, vegyünk forró fürdőt, vagy kényeztessük magunkat masszázzsal. Ami látszólag lustálkodásnak tűnik, az valójában olyan a szervezetünk számára, mintha töltőre raknánk a telefont.

Természetesen az sem mindegy, hogy a pihenésen túli időben hogy bánunk a testünkkel: a helytelen táplálkozás, a mozgás- és ingerszegény életmód, az alacsony folyadékbevitel, a káros szenvedélyek és függőségek, a stressz, a szorongás mind olyan tényezők, amelyek a meglévő energiát sokkal hamarabb fogyasztják el, és a hosszú távú negatív hatásuk elkerülhetetlen.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?