Menü

Hálával a bolygónk felé - ma van a Föld Napja

Ha körülnézünk az ember s tudomány által belátható Univerzumban, akkor rájöhetünk, mekkora ajándék a Föld bolygó - a tág környezetünkben nincs hozzá hasonló. Mégis úgy tűnik, hogy nem vigyázunk a kincsre, amely csodálatos élőhelyet biztosít a számunkra.

Már csak ezért is érdemes elkalandoznunk kicsit a sci-fik birodalmába, és megnézni a kultikus Star Wars filmek 7. részét, Az ébredő erőt. Rájöhetünk belőle, hogy "bolygóközi szempontból" nem mindennapi egy olyan hely, ahol fák-erdők, tavak, tengerek csipkézik a vidéket, és megterem rajta a finom, természetes - sőt egészséges és finom - enni- és innivaló. Az emberek legtöbb esetben csak annyi ideig gyönyörködnek e hely szépségében, amíg kirándulnak, s utazgatnak, de egyébként gondolkodás nélkül kihasználják a Föld értékeit.

Ismerjük a mondást: "Vigyázzunk a Földre, hisz az unokáinktól kaptuk kölcsön." Nos, a fogyasztói társadalom embere nem úgy tűnik, hogy gondol e tekintetben a gyermekeire, unokáira. Igaz, sokan tudatlanságból, de mégsem vigyáznak környezetükre, és gondolkodás nélkül pazarolják a bolygónk által nyújtott javakat. Pedig nem csupán házzal, bankbetéttel és emberi szeretettel érdemes gondoskodnunk az utódainkról. Lássunk tovább ennél: létükhöz alapfeltétel, hogy még élhető legyen a bolygónk.


Milyen állapotban adjuk tovább a Földet gyermekeinknek, unokáinknak...?

A természetvédők már régesrég megkongatták a vészharagot, és kevés erőfeszítéssel mi is szembesülhetünk vele, hogy a civilizáció milyen ártalmakat okoz. Érdemes ezeket tudatosítani, de a mai nap, a Föld Napja szóljon inkább a háláról: örüljünk, hogy itt lehetünk, s gondoljunk bele, mekkora ajándék számunkra az élőhelyünk. Oly apró az egyes ember az Univerzumban, mégis egy élő, lüktető rendszer részei vagyunk, közösen hozzuk létre a Földünk állapotát is. Így talán másképp fogunk tekinteni erre a komoly értékre, és átgondoljunk, hogy tudjuk átalakítani életmódunkat, hogy azzal kevesebbet ártsunk, sőt inkább segítsünk ennek az életteli golyóbisnak.

Ebből az alkalomból is érdemes megtekinteni ezt a rövid, kétésfél perces interaktív, elgondolkodtató videót, amelyet a Kör-Te Közösségépítő és Egészségmegőrző Természetvédelmi Egyesület készített, s amelyet olvasóinknak már bemutattunk a Föld Órája alkalmából:

A videó már angol nyelven is elérhető:

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.