Fogas kérdések
- Dátum: 2015.08.07., 11:52
A fogaink a szervezetünk legtöbb ásványi anyagot tartalmazó, legkeményebb szövete. Masszív felépítésük viszont nem biztosítja sebezhetetlenségüket, védelmi rendszerük ugyanúgy sérülhet, mint bármely más szöveté. Így az egészséges fogazat nem adottság, hanem a tudatos szájápolás eredménye, ezért rendszeres tisztításuk és karbantartásuk elengedhetetlen a mindennapokban. Előzzük meg a kellemetlen beavatkozásokat! Fordítsunk otthon napi kétszer 2 percet a fogaink tisztítására és a fogápolás kiegészítéseképpen legyen mindig nálunk cukormentes rágógumi, hogy az étkezések után segítsük a szánk és fogaink tisztulását!
Csecsemő- és kisgyermekkorban a tejfogak 6-7- hónapos kórtól lépésről lépésre jelennek meg a szájüregben, de élettartamuk rövid. Már 5,5-6 éves korban elkezdődik a fogak váltása és a maradó fogak megjelenése a szájban. A fogváltás hosszú és kritikus folyamat, ugyanis az egyre hátrébb kinövő fogak nem sorban jelennek meg, hanem bizonyos élettani sorrend szerint. A szemfog már csak akkor tör elő, amikor a metszők és a kisőrlő fogak helyükre kerültek és ezért sokszor nincs elég hely a szemfog beilleszkedéséhez. Emiatt legtöbbször soron kívül helyezkedik el, vagy nem is tud előtörni. A bölcsesség fogak pedig több esetben teljesen hiányoznak vagy akadályokba ütköznek, ezért nem is tudnak előbújni.
A harmonikus fogsorérintkezés pedig nagyon fontos. Az egymásra torlódott fogak nagy szerepet játszanak a dentális problémák kialakulásában, hiszen a fogak közé ragadt ételmaradékok és ott maradt lepedék nehezebben távolíthatóak el. Az időben nem kezelt hibás érintkezés akár állkapocs ízületi károsodást vagy foglazulást okozhat. Fogaink különleges törődést igényelnek, hiszen az őket borító kemény zománc nem folytat anyagcserét. Így amennyiben a zománcot károsodás éri, a szervezet azt már nem képes meggyógyítani. A fogazat felszínére baktériumok milliói tapadnak és ezeket szervezetünk nem tudja eltávolítani, ezért ez a mi felelősségünk. Ha legalább naponta egyszer nem mosunk alaposan fogat a baktériumokból vastag, több száz rétegből álló dentális plakk alakul ki, amely a fogszuvasodásnak és a fogágybetegségnek a fő oka. Ezért fontos, hogy már enyhe fogfájás vagy ínyvérzés esetén időben forduljunk fogorvoshoz. De ha mindezt el akarjuk kerülni, akkor naponta kétszer mossunk fogat legalább két perc hosszan, és amennyiben a fogmosás nem tette meg a kellő hatást és a fogak közötti területekről a lepedéket nem sikerült eltávolítani, használjunk fogselymet, amivel a nehezebben elérhető részek is könnyen kitisztíthatóak.
Nem szabad megfeledkeznünk a rágófunkció fontosságáról sem, aminek az étel megőrlésében és a nyáltermelés stimulálásában van szignifikáns szerepe. A termelődő nyál enzimje révén már a szájüregben megkezdődik az étel emésztése. Emellett a termelődő nyál védi, bevonja a nyálkahártyát és közömbösíti a lepedékben keletkező savakat is, ami segít a fogszuvasodás megelőzésében. Ahhoz, hogy segítsük a nyáltermelődést, használjunk cukormentes rágógumit, ami az étkezések közötti nem csak tisztítja a fogakat, de hozzásegít a jó lehelethez, és az egészségesen szép mosolyhoz is.
Minden szájüregi probléma természetesen megelőzhető, ha mindennapjainkban kellőképpen odafigyelünk szájhigiéniánk megőrzésére. Ügyeljünk a rendszeres és alapos fogmosásra, és ha fogaink túlzottan szorosan állnak egymás mellett, ne feledkezzünk meg a fogselyem használatáról sem. És mindemellett ha napközben nincs lehetőségünk fogat mosni, kapjunk be egy cukormentes rágógumit és máris sokat tettünk azért, hogy megóvjuk fogazatunk védelmi rendszerét!
Forrás:
Stern Communications
Fotó:
pixabay.com
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?