Koraszüléshez is vezethet az ínygyulladás
- Dátum: 2015.05.04., 10:14
- bakteriális fertőzés, fogágybetegség, fogápolás, ínygyulladás, koraszülés, szájhigiénia, terhesség
A fogak és az íny gondozása terhesség alatt korántsem csak a kismama egészsége szempontjából fontos, kevesen gondolnák, hogy az elhanyagolt szájhigiénia rossz esetben akár vetéléshez, vagy koraszüléshez is vezethet.
A nem megfelelő szájhigiénia következtében kialakuló ínygyulladás, egy olyan bakteriális fertőzés, mely növeli a koraszülés kockázatát. Ráadásul a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások szintén hajlamosítják az ínygyulladás kialakulását, illetve elősegítik a fogágybetegséget előidéző kórokozók szaporodását is.
Éppen ezért a kismamák esetében különösen fontos a megfelelő szájápolás, illetve a fennálló ínyprobléma szakszerű kezelése. Ínygyulladásra utaló tünetet lehet: az ínyduzzanat, fogmosásnál tapasztalható ínyvérzés, illetve a kellemetlen lehelet is.
Az ínygyulladás a kismamák többségét érinti, de megfelelő lepedékeltávolítással elkerülhető a komolyabb fertőzés kialakulása. De nemcsak a várandóság ideje alatt lehet rossz hatással az anya nem megfelelő szájhigiéniája a kisbabára nézve. A fogszuvasodást okozó baktériumokat ugyanis a gyerekek a szüleiktől kapják és nem mindegy milyen mennyiségben. A rossz fogú szülők gyerekeinél nagyobb eséllyel alakul ki fogszuvasodás, leggyakrabban a cumi illetve az etetőkanál közvetíti a fertőzést.
A szakemberek szerint a megfelelő szájhigiénia érdekében, naponta minimum 2x2 percig mossunk fogat, háromhavonta kívánatos fogkefét cserélni, és a fogselyem használata is hasznos lehet. A fogápolás mellett természetesen az étrendünk is jelentősen befolyásolja fogaink állapotát, az egészséges fogazat érdekében vitamindús és kálciumban gazdag ételek fogyasztása ajánlott, különösen a várandóság ideje alatt.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.