Menü

A túlzott fehérjebevitel nem tesz jót a babáknak

A korábban gondoltaktól eltérően, a túl sok fehérje egyáltalán nincs jó hatással a babák és kisgyermekek fejlődésére. Elhízás és allergiaveszély.

Egy közelmúltbeli kutatás kimutatta, hogy a túl sok, illetve a nem megfelelő fehérje az első két évben növeli az elhízás és az allergia kockázatát a babáknál és kisgyermekeknél.

A 2 és 9 év közötti gyermekek körében elvégzett kutatás eredménye abszolút összefügg azzal a sokat hangoztatott tétellel, miszerint az anyatej a legjobb a táplálásban. A szoptatást, ha van rá lehetőség, legalább fél évig ajánlják. Nem véletlenül, hiszen az anyatej összetétele a lehető legoptimálisabb módon van „beállítva”.

A túlzott és nem megfelelő összetételű fehérjebevitel negatívan befolyásolhatja a későbbi súlygyarapodást, amely ezáltal felesleges mértékű lehet. Hatással van a kialakuló zsírsejtekre, valamint fokozza az inzulintermelést, ezzel növeli az éhségérzetet.

A fehérjével kapcsolatban nem szabad megfeledkezni arról, hogy alapvető tápanyag az emberei szervezet fejlődésével és egészségével kapcsolatban, a kutatás megállapításai a túlzott mértékű bevitelre vonatkoznak.

A szakemberek hangsúlyozzák az anyatejes táplálás mellett/után használt tápszerek összetételére való figyelmet, illetve azt, hogy nem szabad megvonni a fehérjebevitelt, hanem az optimális szinten  való tartásra kell törekedni.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.