Menü

Minden második embert érint a reflux

A reflux egy igen gyakori betegség: a tápcsatorna felső szakaszának működési zavarát jelenti. A laikusok számára lefordítva egy olyan folyamatról van szó, amikor étkezés után a gyomor tartalma gyomornedvekkel és gyomorsavakkal elkeveredve visszajut a nyelőcsőbe ott kellemetlen tüneteket okozva.

Több helyütt olvasni arról, hogy egy felmérés szerint a reflux betegség minden második embert érinti hazánkban. Nem kell hozzá szakorvosi diploma, hogy kimondjuk, ennek okai leginkább a helytelen, magyaros táplálkozásban rejlenek.

A reflux tünetei főként akkor jelentkeznek, amikor tele esszük magunkat, a nyelőcső és a gyomorszáj izmai ellazulnak és a gyomor tartalma a gyomorsavakkal, nedvekkel elkeveredve visszajut, felfelé a nyelőcsőbe. Ilyenkor savas, maró érzés lesz úrrá rajtunk, a csípős visszaböfögéstől nehezen szabadulunk, köhögési inger és roham is kialakulhat. Ezzel párhuzamosan  a gyomorégés is megjelenik, sőt súlyosabb esetben a szegycsont mögötti égő érzésről is panaszkodnak a betegek. Utóbbi azért is kellemetlen, mert többször előfordul, hogy a szívinfarktus tüneteit vélik felfedezni magukon a refluxos betegek, pedig a mellkas középvonalában jelentkező égő érzés, ami akár a karokig elhúzódhat, ezt a gyomorbetegséget jelzi.

A szakemberek azt tanácsolják, a refluxra hajlamosak kerüljék a zsíros, fűszeres, magyaros ételeket, az olajban sült étkeket, az ecetes, savas savanyúságokat, a paradicsomot, a csokoládét, a koffeint, valamint az alkoholt. Utóbbi kettő igazi melegágyat biztosít a gyomorsavnak, még az egészséges embereket is sokszor elsavasítják.

A reflux olyankor is kialakulhat, amikor túl szoros ruhát hordunk egész napon át, vagy egy kiadós étkezés következtében, amikor hirtelen előre hajolunk, előre dőlünk. Főleg a kismamákat kínozhatja, de számukra megnyugtató, hogy a várandósság végével a reflux is elmúlik.

A refluxra való hajlamot a sok cukor, édesség, az elhízás és a dohányzás növeli.

Fotó:
pixabay.com

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?