Növekszik a naptejek faktorszáma
- Dátum: 2014.06.17., 21:01
- barnulás, bőr, faktorszám, káros sugarak, leégés, napozás, napsugárzás, naptej, víz, vízpart
Gyakorlott napozók észrevehették, hogy szép lassan eltűnnek a korábban még közkedvelt 10-es, 15-ös faktorszámú naptejek az üzletek polcairól. A legnagyobb gyártók már nem is dobnak a piacra ilyen értékekkel bíró fényvédő krémeket. Nyilvánvalóan ez nem véletlen: a napsugárzás erősödik, hamarabb leégünk, és egyre inkább tájékozottak vagyunk a napsugárzás káros hatásaival kapcsolatban.
Korábban az SPF 30-as volt a legerősebb napfényvédő, manapság pedig már az SPF 50-es naptejeket vásárolják a leggyakrabban, de léteznek 70-es és 100-as értékkel bíró naptejeket is a piacon. Helyesen megjelentek a gyermekeknek szánt termékek, amik mindegyike erős faktorszámú. Némely ilyen naptej hátránya lehet a túl sűrű, filmszerű állag, amit nem tud beszívni a bőr. Bár éppen így fejti ki a teljes védő hatását, azért ne feledkezzünk meg arról, hogy a megfelelő védelem mellett valamilyen szinten hozzá kell szoktatni a gyermekek bőrét a napfényhez.
A napozás és a barnulás szerelmesei nem örülnek a faktorszámok növekedésének, attól tartanak ugyanis, hogy a túl magas faktorszám miatt nem tudnak majd lebarnulni. Ez azonban téves elképzelés, ugyanis csak a bőrön felületet képző naptejek akadályozzák a barnulást, főleg akkor, ha megfelelő minőségű és összetételű termékeket alkalmazunk. A sugárzás erősödésével nekünk is érdemes növelnünk a faktorszámot, a még mindig kapható SPF 6 körüli értékekkel bíró naptejeket már csak napozáshoz szokott, barna bőrre javasolják. A káros sugárzás elleni védelemre azonban nekik is folyamatosan figyelniük kell!
Ráadásul nem minden a faktorszám, a megfelelő használat is fontos: egyrészt időben, még a napon tartózkodás kezdete előtt érdemes gondoskodni a bőrvédelemről, mivel már 10 perc alatt is le lehet égni. A védő hatás pedig csak akkor lesz megfelelő, ha a naptejet elegendő mennyiségben, a bőrünkön egyenletesen eloszlatva használjuk. A vízálló hatás pedig ritkán tökéletes, hosszabb fürdőzés után ajánlott ismét bekenni magunkat és a gyerekeket. Azt pedig nem lehet elégszer megismételni, hogy szánjunk időt az anyajegyek bőrgyógyásszal való ellenőriztetésére!
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.