Még tart a spárgaszezon
- Dátum: 2014.05.29., 11:52
- spárga, spárga hatása szervezetre, spárga hatásai, spárga jótékony hatásai
A spárga másodvirágzását éli hazánkban. A XIX. századtól kezdve francia mintára itthon is sok spárgát termesztettek, azonban a második világháború után a szovjet rezsim száműzte a magyar konyhából. Az elmúlt években újra felfedezzük ezt a rendkívül hasznos zöldséget, ami vajon párolva a legízletesebb.
A spárgát már az ókorban is ismerték és fogyasztották, ízletes csemegeként tartották számon, majd a népi gyógyászat is felfedezte jótékony hatásait – gyulladáscsökkentő és erős fájdalom csillapító hatását.
Az újabb kori kutatások pedig felfedezték, rendkívül gazdag nyomelemekben és ásványi anyagokban, valamint vitaminokban is. Sok-sok kálciumot, vasat, nátriumot, káliumot, béta-karotint tartalmaz, különösen folsav tartalma jelentős. Utóbbi miatt a kismamáknak rendkívül ajánlott a fogyasztása, hiszen megfelelő mennyiségű folsavval elkerülhetőek a különböző születési rendellenességek. Persze egészséges felnőttek számára is fontos a sok folsav, hiszen ezzel megelőzhető a fáradékonyság és az állandó kimerültség érzése. C-, B1-, B2-, B6-vitaminban is gazdag.
Ki kell emelni, hogy több, belső elválasztású mirigyre is hatással van, így a toboz-, a pajzs-, az agyalapi-, vagy a mellékvesemirigyre. Serkenti a szív, a vese és a máj működését, utóbbiak kiválasztó funkcióját. Érdemes bevetni húgyúti fertőzések, vesegyulladás, reumatikus fájdalmak esetén, egyesek szerint a rendszeres spárga fogyasztás pedig a bőrünk szépségének is jót tesz.
A spárga kalória szegény, rendkívül egészséges táplálék. Legtöbbször fehér és zöld spárga kapható az üzletekben, de egyes helyeken akár lila spárgát is beszerezhetünk.
Fontos, hogy mindig forrásban lévő vízbe helyezzük bele és úgy főzzük meg, hogy a csúcsait ne lepje el a víz. Az erősen vértisztító és lúgosító zöldséget nagyjából 8-12 perc alatt lehet ízletessé, puhává főzni.
Fotó:
pixabay.com
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?