Politikai manipuláció
- Dátum: 2014.03.27., 19:20
- hatalom, kampány, manipuláció, politika
Választások előtt, politikai kampányok ideje alatt különösen aktuális a manipuláció „művészete”. A politikai kommunikációban ilyenkor különösen erőteljes a manipuláció szerepe, átlagemberként nehéz kiigazodni és védekezni a hatalomszerzésért folyó játszmák sűrűjében.
Persze a legtöbb ember a hétköznapok szintjén is használja a manipuláció eszközeit. Ha valakit rá szeretnénk venni valamire, érveléssel vagy csábítás útján is próbálkozhatunk, de a befolyásolás ezen módszerei kevésbé hatékonyak. A manipuláció lényege, hogy akaratunkat, célunkat nem egyenes módon visszük véghez, hanem bábuként, eszközként használva másokat a megtévesztés gyakorlatát alkalmazzuk.
A manipuláció szerepe a hatalom megszerzésében és fenntartásában végig jelen van a történelem során, csak miközben például a közvetlen erőszak szerepe már leértékelődött, a manipuláció minőségileg robbanásszerűen megváltozott.
Természetesen erkölcsi szempontok mentén teljesen parttalan értékelni a politikai kommunikációkat. Ha ezen az úton próbálkozunk, akkor hamar tehetetlennek érezhetjük magunkat, és szinte bizonyosan a manipuláció áldozataivá válunk. A politikában ugyanis (akár tetszik, akár nem) minden megengedett, ami a magánéletben erkölcsi vétségnek számít. De gyakran a politikai manipulációnak az az első célja, hogy erkölcsi, világnézeti és világszemléleti síkokon érje el, majd győzze meg az embereket.
Egyéni szinten lehetünk tudatosabbak és kritikusabbak a manipulációkkal szemben, bár nem biztos, hogy megtapasztaljuk a leleplezés felszabadító erejét, de elérhetjük, hogy érzelmi szinten kevésbé váljunk kiszolgáltatottá, befolyásolhatóvá.
Azonban az ellenállásnak létezik spontán módja is. Bár a hatalom igyekszik befolyással lenni az informális kommunikációs csatornákra is, valójában a pletykák, híresztelések, városi legendák világa nem kontrollálható, az ezen a szinten megfogalmazódó, kifejezésre jutó vélemények kevésbé kiszámíthatóak, logikusak és ez által kevésbé is manipulálhatóak.
Fotó:
pixabay.com
Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.