Hihetetlen mennyiségű szemetet termelünk! 1. - Mit kezdünk a szemetünkkel?
- Dátum: 2014.03.27., 18:57
- hulladékkezelés, szelektív hulladékgyűjtés, szemét, szemétlerakó hely
A tudatos vásárlás nemcsak anyagi okokból fontos, hanem jelentős színtere lehet a környezetvédelemnek is. A vásárlási szokások ugyanis nagymértékben meghatározzák a hulladéktermelést, vagyis a környezetterhelés mértékét is.
Csak Budapesten évente 700 ezer tonna kommunális hulladék keletkezik, ami jelzi, hogy lakossági szinten is komoly felelősségi kérdésről beszélhetünk a környezetszennyezéssel kapcsolatban.
Az elsődleges cél a kitermelt hulladékkal kapcsolatban az lenne, hogy anyagában hasznosuljon, vagyis bekerüljön az újrahasznosítás folyamatába. Ehhez szükséges a szelektív hulladékgyűjtés, ami még mindig nem éri el a megfelelő szintet. A szemétlerakó helyekre érkező hulladéknak körülbelül 20%-a még mindig műanyag például, azonban ezeken a telephelyeken már nincs lehetőség a kiválogatásra, vagyis az újrahasznosításra.
A következő cél az lenne, hogy legalább a hulladék energiatartalma kinyerésre kerüljön. És végezetül persze az is fontos, hogy a hulladék megfelelő, ellenőrzött lerakó telepeken kerüljön elhelyezésre (többszörös rekultiváció).
De fontos hangsúlyozni, hogy ezeken a lerakó helyeken nincs lehetőség a hulladék szelektálására, így nem kerül sor az esetleges veszélyes anyagok eltávolítására sem. Ezért a veszélyes anyagok, például elemek megfelelő elhelyezésében a lakosságnak is komoly felelőssége van. A lehetőség ma már adott, hiszen külön gyűjtő helyek állnak rendelkezésre, ahol megszabadulhatunk ezektől a veszélyes hulladékoktól.
A megfelelő hulladékkezelés tehát nagyon fontos, lakossági oldalról nézve is. De ha elébe megyünk a dolgoknak, és már a vásárlási szokásaink között is érvényesülnek a környezettudatos szempontok, akkor még inkább tehetünk környezetünk megóvása érdekében.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.