Menü

Környezettudatosság: nem idő és pénz kérdése

A nyugati világban egy lakos átlagosan egy kg hulladékot termel, ez azt jelenti, hogy a világon egy nap alatt annyi hulladék termelődik, ami meghaladja Magyarország területét.

Így aztán hiába folyik még a csapból is a környezetvédelem témája, nem lehet elégszer és eléggé hangsúlyozni az egyéni felelősséget és tudatosságot ezen a téren.

Ma már országszerte elérhetőek a szelektív hulladékgyűjtő pontok, annyit mindenki megtehet (akár szegény, akár gazdag), hogy szétválogatja a saját szemetét.

A szelektív hulladékgyűjtő pontok lehetővé teszik, hogy külön konténerbe helyezhessük el, a színes üveget, a fehér üveget, a fémet, a papírt és a műanyagot.  Azért rendkívül fontos, hogy ennek megfelelően szétválogassuk a háztartási hulladékot, mert így támogatjuk az újrafelhasználás folyamatát. Az előzőekben felsorolt hulladékok szinte 100%-ban újrahasznosíthatóak, így másodnyersanyagként visszakerülve a gazdaságba jelentősen csökkentik a környezeti terhelést.

Az elektronikai hulladékok számára pedig elvileg minden önkormányzatnak kell biztosítani hulladékgyűjtő udvarokat, ahol a lakosság ezeket ingyen elhelyezheti. A lejárt szavatosságú gyógyszereket sem szabad hagyományos hulladékgyűjtő konténerekben elhelyezni, mivel ezek veszélyes hulladéknak minősülnek. A gyógyszerhulladékot az erre kijelölt gyógyszertárakban lehet leadni. Kevésbé köztudott, hogy a használt étolaj is veszélyes hulladéknak minősül, ezért hagyományos módon (szemetesbe vagy lefolyóba önteni) megszabadulni tőle szabálytalan, törvénytelen. És ez nem csak azokra érvényes, akik ipari mennyiségben használnak étolajat. A fáradt olaj kezelésére is dolgoztak ki eljárást, de lakossági szempontból ez még elég körülményesen hozzáférhető rendszer.

A környezettudatosság nem idő és pénz kérdése csak, mindenki felelős legalább a saját háztartási hulladéka kezelésében, és ma már adottak a feltételek ahhoz, hogy (viszonylag egyszerű módon) a szelektív hulladékgyűjtéssel hozzájáruljunk az újrahasznosítás folyamatához.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.