Mi okozhat fogproblémát?
- Dátum: 2014.02.16., 17:02
- fogak, fogvesztés, gyógyszerek, ínygyulladás, szájhigiénia
Természetesen a szájhigiénia és a táplálkozás határozza meg leginkább fogaink állapotát. Ezen kívül persze az sem mindegy, hogy ki mit örökölt ezen a téren, de fogproblémáink hátterében állhatnak bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is.
Bizonyos antibiotikumok például többféle módon is okozhatnak fogainkkal kapcsolatos kellemetlenségeket. A tetraciklint tartalmazó antibiotikumoktól maradandó elszíneződés alakulhat ki fogainkon, egészségügyi szempontból ez nem káros, de esztétikai problémát jelenthet. Ráadásul egy- egy hosszú távú antibiotikumos kúra hatására (jótékony baktériumflóra elpusztítása miatt) könnyen elszaporodhat szervezetünkben a Candida nevezetű gomba, melynek egyik tünete lehet a fertőző szájpenész kialakulása.
Bizonyos fogamzásgátlók is okozhatnak kellemetlenséget a szájüregben. A magas progeszterontartalmú gyógyszerek gyakori mellékhatása a fogínyduzzanat, mely sok esetben gyulladáshoz is vezet. Az ínygyulladás fokozott érzékenységgel, fájdalommal járhat, ennek ellenére alapos szájápolásra van szükség, hogy megakadályozzuk az esetleges foglazulást, vagy fogvesztést.
Az antidepresszánsok elvileg hangulatunkat befolyásolják, ám bizonyos fajták nagy mennyiségben a véralvadásra is hatással vannak, szedésük ezért növelheti az ínyvérzés kockázatát. (Egyébként fogászati kezelések alkalmával, ilyen okból kifolyólag is meg szokták kérdezni a páciensektől, hogy milyen gyógyszereket szednek.)
Ellentmondásosnak tűnik ugyan, de a biszfoszfonát-tartalmú gyógyszerek, melyeket csontritkulásra írnak fel, az állkapocsban csontelhalást okozhatnak. Állkapocs érzékenysége, fájdalma, duzzanata esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert ezek a tünetek gyulladást és ebből kialakuló fogvesztést jelezhetnek.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.