Menü

Intuíció – döntéseink fontos eleme

 Az intuícióval kapcsolatban a legtöbben személyes megérzésekre, ösztönös előérzetekre, jóslásra gondolunk. Azonban az intuíció, sokkal általánosabb szerepet tölt be életünkben, mint az gondolnánk.

A tudomány számára nem egy megfoghatatlan fogalomról van szó, a pszichológia azokat a gondolatokat tekinti intuíciónak, amelyek tudattalanul, egy helyzetre spontán válaszként fogalmazódnak meg bennünk. Ráadásul ezek a laikusan nézve kissé misztikus megérzések, impulzusok a tudományos megközelítés szerint, előzetes tudásból, valamint tapasztalatokból származnak, csak éppen tudattalanul aktivizálódnak egy- egy döntési helyzetben.

Azt nem nehéz belátni, hogy bizony az intuíciók fontos szerepet játszanak a döntéshozatali folyamatokban, ezért mindenképpen érdemes figyelmet szentelnünk intuitív gondolatainknak.

A döntéshozás kutatói is kiemelik, hogy a feldolgozási folyamatoknak van egy automatikus, intuitív oldala is, mely hirtelen, spontán válaszokat produkál bizonyos döntési helyzetekben. Ilyenkor mindenféle mérlegelés, elemzés, számolás nélkül adunk válaszokat, hozunk döntéseket, alkotunk ítéleteket.

Az laikus szemmel is felmérhető, hogy az intuícióknak az energiahatékony feldolgozás mellett számos pozitív hatása, funkciója is lehet (van) életünkben. De nemcsak feltáratlan potenciál rejlik az ilyen típusú gondolkodásban. A szakemberek felhívják a figyelmünket arra is, hogy az intuíció tévedéseink forrása is lehet, például ha tapasztalataink eleve torzított valóságképen alapulnak. Bár tudattalan folyamatokról van szó, a tudomány szerint nagyon is lehetséges az intuitív gondolkodás fejlesztése, amely hosszú távon egyben döntéseinket is optimalizálhatja.

Fotó:
pixabay.com

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.