Menü

Mit kell tudni a szmogról?

A minap Miskolcon a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelték el a levegő aktuális légszennyezettsége miatt. A helyzet várhatóan az előttünk álló hétvégén csak romlik.

A hivatalos definíció szerint szmog a kedvezőtlen időjárási és szennyezési körülmények között jön létre, amikor is füsttel telített köd alakul ki. A szmog lehet redukáló és oxidáló hatású, a közös bennük, hogy mindegyik nagyon megterheli a szervezetet.

A szakértők a szmognak kétféle típusát különböztetik meg. Az úgynevezett London-szmog a redukáló hatású, ami a fosszilis tüzelőanyagok elégetésekor keletkezik és rengeteg korom kerül a levegőbe Ilyenkor főleg az asztmás betegek állapotán figyelhető meg erős romlás.

A Los-Angeles szmog ellenben oxidáló hatású. Ennek feltétele az erős napsugárzás és ultraibolya sugárzás, ami a közlekedési járművek által kibocsátott szennyezőanyagokkal összeadódva fejti ki káros hatásait a levegő mozgásának hiányában.

A szmog, legyen az bármilyen típusú is, mindenképpen káros a szervezetre. Befolyásolja a pulzusszámot, és állandó terhelés mellett csökkenti a szív alkalmazkodó képességét. Megnöveli a vérnyomást, csökkenti a vérerek falának rugalmasságát, és fokozza a vér alvadékonyságát, vagyis vérrögök alakulhatnak ki. Mindezek összeadódva nagyon könnyen vezethetnek súlyosabb szív- és érrendszeri betegségekhez.

A szmogban, a füsttel telített ködben rengeteg káros anyag keletkezik, amik közül a legveszélyesebb az ózon. A szmog erősen megterheli a tüdőt, csökken a levegő felvevő kapacitása, nő a légutak ingerlékenysége, köhögés, fulladás léphet fel. Csökken a koncentráló képesség, fejfájásra, torokfájásra panaszkodhatnak a szmogban közlekedők, ráadásul a látásélesség is romlik.

Főként a kisgyerekekre, az idősekre, a betegekre kell ilyenkor kifejezetten vigyázni, míg a kismamáknak egyáltalán nem ajánlatos védőmaszk nélkül szmogban az utcára menni.

Fotó:
pixabay,com

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.