Menü

Ezt próbáld ki! - síelés

A „lábszánkózás” népszerűsége komoly pozitív ívet mutat az elmúlt évtizedekben. Ez köszönhető a technikai fejlődésnek, a fogadóterületek nagyobb felkészültségének, leleményességének, és mindezek előtt annak, hogy a sportág szinte semmihez sem hasonlítható élményt képes adni.

Ismert mondás, már az ősember is síelt, de ha eltekintünk ettől az ebben az esetben elhanyagolható és egyébként sem bizonyított közhelytől, elmondható, hogy a síelés története egészen rövid múltra tekint vissza. Mindössze a 19. század végétől (ekkor itthon még lábszánkózásnak hívták) kezdett igazán ismerté válni, tömegturisztikai célokat pedig a 20. század utolsó harmadától szolgált. Az északi emberek (talán még az ősember is) persze már jóval korábban használtak sílécet, közlekedésre, vadászatra, háborúskodásra és némi sportra is, de a világ Skandináviától és más sarkkör-közeli területektől délebbre eső része csak jóval később ismerkedett meg a sportággal.

A sísport különböző ágai a 1800-as évek második felétől elkezdték saját útjukat járni, a közös bennük, hogy mindegyik népszerűsége folyamatosan emelkedett. Először a sífutás, a síugrás, és a biatlon elődje bontakozott ki, majd megjelent az alpesi sí is. Napjainkra utóbbi vált mind közül a legelterjedtebbé és legfelkapottabbá.

Ami a versenysportot illeti, nemcsak a téli olimpiák keretében rendezett versenyek, hanem a többi nagy nemzetközi, és helyi megmérettetés, sorozat is rengeteg embert mozgat és érdekel. A havas nagyhatalmaknál nagyon sok az igazolt versenyző minden korosztályban, de már az olyan korlátozott földrajzi lehetőségekkel rendelkező országokban is, mint a miénk egyre elterjedtebb a versenyzés.

Ezzel párhuzamosan a sízés amatőr része példátlanul nagy fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben. A síterepek hatalmas tömeget vonzanak minden téli szezonban, elsősorban alpesi szakágban, de sífutás is széles körben kedvelt szabadidős tevékenység. Köszönhetően a nagy keresletnek, a kínálat egyre nagyobb és modernebb.

A sísportokról összességében elmondható, hogy nagyon egészségesek (az egész testet megmozgatják), viszont szükséges hozzájuk egy alapkondíció. Az elsajátításuk sem egyszerű, mindenképpen érdemes szakemberrel begyakorolni az adott mozgásformát. A sérülésveszélyt az óvatosság mellett megfelelő felszereléssel csökkenthetjük minimálisra. A síelés nem olcsó, de ma már minden beszerezhető kevésbé drága kivitelben.

Ha valaki ráérez az ízére, már nehezen engedi el, ráadásul egyszerre sportol és szórakozik remekül. A szívproblémákkal küzdőknek viszont általában nem ajánlják, mivel a hideg és a mozgás együtteséből adódó igénybevétel veszélyes lehet.

Fotó:
pixabay.com

Masszázsra indulsz? – így készülj rá

A masszázs egy testet és lelket melengető, pihentető vagy épp frissítő terápia, amire érdemes kicsit felkészültebben érkezni.

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.