Menü

Mi boríthatja fel a hüvelyflóra egyensúlyát?

A hüvelyflóra egyensúlyának felbomlása kellemetlen panaszokkal jár, és ráadásul sokan félrekezelik a tüneteket.

A hüvelyflóra élettani baktériumokból áll, ezek nem kórokozók, hanem jótékony hatásúak. Elsősorban a megfelelő pH érték fenntartásában van szerepe ezeknek a baktériumoknak, így tulajdonképpen szerepet játszanak az immunvédekezésben is.

 Ha viszont ez az egészséges hüvelyflóra egyensúly felbomlik, akkor a különböző kórokozók kellemetlen tüneteket okozhatnak, súlyosabb esetben pedig komolyabb húgyúti fertőzések is kialakulhatnak.

A hüvelyváladék mennyiségének és milyenségének megváltozása jelzi, hogy a hüvelyflóra egyensúlya felborult, ezen kívül pedig égető, kellemetlen érzéssel is járhat. Bizonyos tévhitek miatt ilyenkor sokan fokozott tisztálkodásba kezdenek, hogy megszabaduljanak a kényes problémától. Ezzel azonban csak tovább fokozhatják a tüneteket, mivel még inkább megnehezítik az egészséges pH érték helyreállását a hüvelyben.

A normál hüvelyflórában többségében jelenlévő tejsav baktériumok természetes védelmet biztosítanak a kórokozókkal és a fertőzésekkel szemben. Ezt a normál helyzetet felboríthatja egy betegség, egy stresszhelyzet, de még egy olyan természetes folyamat is, mint a várandóság. Főleg a hidegebb őszi, téli időszakban gyakori légúti megbetegedéseket gyakran antibiotikumos kezelések kísérik, amely szintén okozhatja a hüvely pH értékének felbomlását. Egyébként a gyakori húgyúti fertőzések hátterében is állhat a hüvelyi ökoszisztéma felborulása.

A megelőzés szempontjából fontos, hogy ne vigyük túlzásba a tisztálkodást, és főleg ne használjunk sok kozmetikai szert ezen a kényes területen. Antibiotikumos kezelés során pedig érdemes probiotikumos készítményeket is szedni, melyek segítenek megvédeni a jótékonyhatású baktériumokat a szervezetben.  

Fotó:
sxc.hu

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?