A kétarcú koleszterin
- Dátum: 2013.04.12., 21:57
A gyakran emlegetett koleszterint általában összekötjük az elhízással, és többnyire egészségünket fenyegető szörnyként gondolunk rá. De milyen vegyületről is van szó, milyen szerepe van szervezetünkben és hogyan befolyásolható különböző ételek fogyasztásával?
A koleszterin szerepe szervezetünkben nem egyoldalúan negatív, hiszen olyan anyagról van szó, amely az életfontosságú funkciók ellátásához nélkülözhetetlen. Konkrétabban szólva a koleszterin energiát ad, tápanyagként szolgál egyes sejtek felépítéséhez és működéséhez, továbbá alkotórésze az epesavaknak és bizonyos vitaminoknak is.
Az talán kevésbé ismert tény, hogy a koleszterin egy részét a szervezet állítja elő, a többi pedig a bevitt ételekből származik. És bár a koleszterin elengedhetetlen alkotóeleme szervezetünknek, nagy mennyiségben veszélyes egészségünkre nézve. Amikor ugyanis a koleszterin szint tartósan megnövekszik a vérben, akkor ez érelmeszesedési folyamatot indíthat el, és végső soron szív és érrendszeri betegség kialakulásához vezethet.
A magas koleszterin szint nemcsak helytelen táplálkozás miatt alakulhat ki, mivel ahogy már az előzőekben említettük a szervezet maga is állít elő, vagyis hátterében genetikai okok is állnak. Mégis kis odafigyeléssel és tudatossággal megelőzhetjük, és szabályozhatjuk koleszterin szintünket. A közismerten koleszterin gazdag szalonnaféléken kívül, érdemes kerülnünk a túlzott belsőség (például: máj, velő) fogyasztást, és a tojás sárgája is sok koleszterint tartalmaz.
A szakemberek ajánlása szerint a napi megengedett koleszterin bevitel 300 milligramm, ehhez jó tudni, hogy például 1 tojás sárgájában 200 milligramm koleszterin van. Azért mindez nem azt jelenti, hogy mindenfajta állati eredetű ételről le kell mondanunk, és semmi finomat nem ehetünk. A lényeg a mértékletesség, és azért érdemes beilleszteni étrendünkben különböző gyümölcsöket és zöldséget is. Mivel például az alma és a répa, olyan finomrostokat tartalmaz, amelyek megkötik a zsírt, és gátolják ez által a koleszterin felszívódást is.
Fotó: sxc.hu
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?