„Ezt próbáld ki!”- Heti sportajánlatunk: a squash
- Dátum: 2013.02.19., 12:14
Most induló rovatunkban újabb és régebbi mozgásformákat ajánlunk majd hétről hétre olvasóinknak. Az „Ezt próbál ki” című sorozatunkban igyekszünk minél több mozgásformát bemutatni.
Különböző okokból és céllal kezdünk el sportolni, valaki elköteleződik, valakit a változatosság motivál, a lényeg, hogy a mozgás is életünk része legyen.
Fénykorát éli a fitnesz, életmód tanácsok átvették a médiában is az uralmát, félévente divatot teremtenek az újabb és újabb speciális mozgásformák, amelyek villám gyorsan elterjednek, majd helyükbe lép a következő trendi sportág. Van, aki megtalálja a neki megfelelő mozgásformát, elköteleződik iránta és évekig kitartóan űzi. De vannak olyanok is szép számmal, akik számára a sport fontos, de folyamatosan váltogatják a különböző mozgásformákat. Hobbistáknak is szokták nevezni azokat, akik egy időre fellángolnak egy adott sport iránt, de azt nem szabad elfelejteni, hogy ha valaki rendszeresen sportol az már önmagában pozitívum.
Ezen a héten egy viszonylag régebben divatot teremtő sportot elevenítünk fel újra, ez nem más, mint a squash, amit itthon fallabdának is neveznek. A squash egy tipikus benti sport, ami téli időszakban főleg aktuális lehet. Könnyedén elsajátítható, nem kell hónapokig gyakorolni ahhoz, hogy élvezhető játék élményt adjon.
Érdekesség, hogy a híres amerikai magazin, a Forbes összeállított egy 10 tételes listát fitnesz szakértők és edzők segítségével a legegészségesebb mozgásformákról. Az alábbi szempontok szerint pontozták a sportokat: erősítés, állóképesség, szív-, és légző rendszer működése, kalóriaégetés, sérülés kockázata. Ezek alapján a legmagasabb pontszámot a squash érte el, ami intenzív kardió edzést tesz lehetővé, fejleszti az állóképességet és hajlékonyabbá tesz. Ezen kívül kiszámolták, hogy 1 óra squash során átlagosan 800 kalóriát égethetünk el, vagyis fogyasztó hatása sem elhanyagolható.
A hosszantartó labdamenetek, a folyamatos futás, a hirtelen kitörések és irányváltoztatások hatékonyan megdolgoztatják hát és hasizmainkat, az izomláz garantált másnapra. Azok számára is megfelelő lehet, akik kevésbé tudnak kitartóak lenni egy kemény edzés során, mivel squash közben a labdára koncentrálunk, a játék annyira eltereli figyelmünket, hogy észre sem vesszük milyen intenzív megdolgoztattuk izmainkat.
Azok, akik hosszútávon szeretnék űzni ezt a sportot, és fejlődni akarnak a játékban érdemes mellette futni (váltogatva a sprintet és a hosszútávfutást), valamint a jóga is segíthet a felkészülésben, ha komolyabban szeretnénk, akár versenyszerűen fallabdázni.
Az sem elhanyagolható szempont, hogy a squash nem igényel komolyabb felszerelést, a legtöbb fitneszteremben található squash pálya, valamint bérelhető ütő és labda is. Ezeken kívül már csak egy kis játékkedvre és egy partnerre van szükségünk.
Fotó: sxc.hu
Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.
Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.
Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.