Menü

Az egészség receptje

Az egészséges életmód nem egyedül az egészséges táplálkozásból áll. Természetesen fontos, hogy milyen ételt választunk, de jó közérzetünket ezen kívül még több tényezővel is megalapozhatjuk. Fontos a rendszeres folyadékbevitel, ami lehetőleg vízből, gyümölcs- vagy zöldséglevekből, valamint cukormentes teából álljon.

Megoszlanak a vélemények az ügyben, hogy mennyi folyadékot kell naponta bevinni a szervezetünkbe, a legtöbb szakértő 2,5–3 litert javasol. Ebbe természetesen nemcsak az innivaló, hanem például a levesek folyadéktartalma is beleszámít. Étkezés terén mindenképpen fontos a rendszeresség, a reggelire is kell időt szakítani, valamint ajánlott legalább egyszer főtt étel. Elengedhetetlen a napi gyümölcs- illetve zöldségfogyasztás a változatos étrend mellett. A sima fehérkenyér, zsemle vagy kifli helyett válasszunk teljes kiőrlésű pékárut, együnk heti rendszerességgel halat, húsokból válasszuk az alacsonyabb zsírtartalmúakat, például csirkét vagy pulykát. Vörös húst elég kéthetente beiktatni a menübe, inkább részesítsük előnyben a friss zöldségeket, hüvelyeseket, tésztákat, főzzünk ezekből változatos ételeket, hiszen elkészítésük a kezdők számára is könnyedén elsajátítható.

A táplálkozás mellett fontos a mozgás is, próbáljunk legalább napi 20 percet intenzív sporttal tölteni, amennyiben erre nincs időnk, akkor két edzést erőltessünk be heti programunkba. Pár alkalom után megszokott, sőt igényelt időtöltéssé válnak, javítják erőnlétünket és állóképességünket. Csapatjátékok esetén pedig új ismerősökre, barátokra is szert tehetünk.

Ahhoz, hogy be tudjuk tartani a határidőket, készek legyünk az állandó kihívásokra, elkerüljük a stresszt, elengedhetetlen az elegendő alvás. Ennek időtartama egyénenként változik, a szervezetnek minimálisan napi 6-8 óra pihenésre, regenerálódásra van szüksége. Érdemes kényelmes fekvőhelyet választani, megfelelő matracot, párnát, takarót találni, hogy nyugodtan tudjunk aludni. Amennyiben ez lehetséges, a napközbeni hőmérsékletnél alacsonyabb legyen a szobában, a meleg ugyanis megterhelő ilyenkor a szervezetnek.

Természetesen a fenti javaslatok csak akkor fogják elősegíteni jobb közérzetünket, ha huzamosabb ideig betartjuk őket, egy idő után szokássá válnak, már nem kell külön odafigyelni rájuk. érdemes kipróbálni őket, szervezetünk csak nyerhet vele.

írta: Győrfi Anna

Fotó: sxc.hu

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.

A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?