Miért ragaszkodunk a megszokotthoz, ha nem is éri meg? A mentális horgonyzás jelensége
- Dátum: 2025.07.18., 05:05
- Szabó Máté
- képek: pexels
- érzés, lehorgonyzás, logikátlan, önzés, régi, új, vásárlás
Bizonyára találkoztunk már hamisnak érződő kedvezményekkel vagy félrevezető akciókkal a mindennapjaink során, csak nem tudtuk, hogy ennek az effektusnak neve is van: a mentális horgonyzás, azaz az anchoring effect. A jelenség a viselkedési torzítások egyike, mellyel a közgazdaságtan és a pszichológia területe is folyamatosan foglalkozik.
Az első benyomással járó elfogultság egy olyan kognitív folyamat, amely arra késztet minket, hogy túlságosan erősen támaszkodjunk a kezdeti információra, amelyet egy témáról kapunk. Amikor terveket állítunk fel vagy becsléseket készítünk valamiről, az újabb behatásokat a korábbi megtanult szituációk alapján értelmezzük ahelyett, hogy objektíven szemlélnénk azokat. Ez torzíthatja az ítélőképességünket és megakadályozhatja, hogy tudásunkat olyan mértékben frissítsük, amennyire kellene az adott termékkel kapcsolatban.
A lehorgonyzás jelensége mélyen beágyazódott az emberi gondolkodás és a megismerés működésébe. Az effektus valójában a mindennapi vásárlások egyik alapvető elemét jelenti. A legfontosabb tény, hogy a kiinduló érték – úgynevezett horgony – aránytalanul nagy hatást gyakorol az ítéleteinkre, még akkor is, ha az információ irreleváns vagy véletlenszerű. Ez eredhet külső forrásból – például egy árcímkéről, egy márkás termék megpillantásáról vagy egy véletlen számról is –, de akár olyan vonzódásról is beszélhetünk, amelyet mi magunk generálunk gondolkodás közben, belső feltételezések vagy tapasztalatok alapján.
Ez is rávilágít arra, hogy emberként gyakran támaszkodunk irreleváns kiindulópontokra a mindennapi választások során, figyelmen kívül hagyva az objektív értékelést. Így tehát a döntéseink mögött sokszor nem tudatos logika áll, hanem olyan belső mechanizmusok, amelyek észrevétlenül befolyásolják, hogy hogyan értelmezzük a világot.
A lehorgonyzás a mindennapokban
A probléma nemcsak egyéni, de társadalmi szinten is jelen van, és gyakran szisztematikusan befolyásol rengeteg embert. A hétköznapi életben is jól tetten érhető: amikor például egy boltban egy általunk kedvelt árucikk eredeti árát látjuk leárazva, hajlamosak vagyunk az akciós árat kedvezőnek érezni, még akkor is, ha az reálisan nézve nem olcsó. Ugyanez a torzítás játszódik le olyan helyzetben, amikor egy márkához kötődő pozitív élmény miatt automatikusan túlértékeljük annak új termékeit. Tipikus példa erre az iPhone körüli kultusz.
Az „almás” logó nemcsak egy eszközt, hanem egy életérzést is szimbolizál. Sokak számára az első, (majd második) iPhone megvásárlása egyfajta belépő a márkahűség világába. Onnantól kezdve a döntéseiket már nem a készülék valódi értékei vagy az ár-érték arány vezérlik, hanem az érzelmi kötődés, a presztízs és az identitás. Bár vannak olcsóbb, technikailag hasonló tudású Androidos alternatívák, a fogyasztó már letette az esküjét a hozzá közel álló eszköz mellett.
Fontos, hogy a horgonyzás nem csupán egy elméleti jelenség, hanem egy olyan mentális folyamat, amely szinte észrevétlenül alakítja a preferenciánkat – gyakran a racionalitás rovására. Éppen ezért fontos, hogy tudatosan felismerjük, amikor valamilyen befolyásolás hatása alatt állunk, és megtanuljunk kritikusan viszonyulni az elsőként kapott vagy felmerült információkhoz. Ugyanis a kezdeti benyomás – legyen az akár irreleváns vagy véletlenszerű – képes félrevezetni a későbbi ítéleteinket. Minél inkább tisztában vagyunk ezzel a pszichológiai mechanizmussal, annál nagyobb eséllyel tudjuk mérsékelni a hatását, például azzal, hogy több forrásból tájékozódunk, időt adunk a döntéseinknek, vagy tudatosan megkérdőjelezzük a kezdeti lelkesedésünket.
Látható, hogy a mindennapi élet több aspektusában is megjelenhet a horgonyzási torzítás, mint például egy egyszerű étkezésnél vagy vásárlásnál. Az elv, amely mentén ez megtörténik, az tulajdonképpen egy gondolat elültetése egy ember elméjében, ami később befolyásolja a cselekedeteit. A fogyasztó a napi rutinját élve sokszor úgy van vele, hogy ha korábban jó volt egy hely vagy márka, akkor újból azt választja, hiszen az már bevált.
Ilyenkor nem is feltétlenül a pénz vagy a minőség számít, hanem az az érzelmi tény, hogy már ismeri az adott helyet vagy terméket. Úgymond ha egy folyamatot vagy cselekvési tervet megtanulunk, akkor minden új információt azon a kereten keresztül szűrünk meg, amely eredetileg kialakult, és ami ezáltal befolyásolja az észlelésünket. Emiatt nem szívesen változtatunk jelentősen a terveinken, még akkor sem, ha a helyzet azt már rég megkívánja.
Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.
Kötődési típusok bemutatása

A kötődés kérdése évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, hiszen alapvető szerepet játszik személyes jólétünkben, kapcsolati mintázatainkban és társas életünkben. A pszichológiában a kötődési stílusok befolyásolják, hogyan érezzük, viselkedésünket és reagálunk másokkal való kapcsolatainkban. A különböző kötődési típusok egymással való kölcsönhatása jelentős hatással lehet párkapcsolataink sikerességére és dinamikájára.
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.