Menü

Hogyan befolyásolja a személyiségünk a sportolási szokásainkat?

A lelki beállítottságunk nagy hatással lehet arra, hogy milyen edzéstípusokat részesítünk előnyben, és hogyan motiváljuk magunkat a testmozgásra. Különböző lelki beállítottságok más-más megközelítéseket és motivációs tényezőket igényelnek. Az alábbi cikkben ezek variációjára nézhetünk meg példákat.

Általánosságban elmondható, hogy a sport nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségre is jótékony hatással van. A változatos mozgásformákon keresztül jobban megismerhetjük önmagunkat, fejlődik a kitartásunk és az állóképességünk, valamint új képességekre tehetünk szert. A cél, hogy a választott mozgásformát ne érezzük unalmasnak vagy stresszes kötelességnek, hanem örömünket leljük benne és élvezettel, lelkesedéssel végezzük. Ebből is jól látható, hogy az önismeret a mozgásforma kiválasztásánál is fontos, hiszen ha rosszat választunk, akkor hamar azt érezhetjük, hogy belefásultunk.

Sportok és személyiségtípus

Amennyiben nyitottak vagyunk, szeretünk versengeni és feszegetni a határainkat. Emellett folyamatosan nyomon követjük az eredményeinket okosórákkal és különböző alkalmazásokkal, akkor olyan mozgásformát válasszunk, ahol bizonyítani is tudunk. Ideális választás lehet a súlyzós edzés, a CrossFit, a rövidtávú intenzív futás vagy bármilyen program, ami kihívást jelent. Emellett ott vannak a küzdősportok, mint például a box vagy a birkózás. Valamint, aki versengő beállítottságú, annak remek választás lehet a különböző labdajátékok sokasága is, mint például a foci vagy éppen a röplabda.

Kiegyensúlyozott jellemvonás

Ha valaki nem szereti a versengést, viszont azért szeretne mozogni, hogy kedvezzen az egészségének, illetve hogy harmóniába kerüljön saját belső világával, akkor neki már nem feltétlenül valók a küzdősportok vagy az intenzív súlyzós edzés. Számukra a jóga tökéletes opció. Emellett a pilates is jó választás lehet, hiszen segít az izmok mélyebb megdolgoztatásában és a stresszoldásban. A nordic walking és az egyszerű rendszeres sétálás pedig kiváló szabadtéri alternatíva, különösen azoknak, akik szeretnek természetben mozogni, de nem akarnak túlzottan megerőltető testmozgást végezni.

Introvertáltak edzése

A zárkózott személyek inkább az egyéni tréningeket részesítik előnyben, mint például az otthoni mozgás, a futás vagy a jóga. Fontos számukra a csendes környezet és a koncentráció. Valamint néha az is, hogy ne kelljen más emberekhez alkalmazkodniuk, ezáltal a saját tempójukban tudjanak haladni. Azonban a magányos fizikai aktivitás egy idő után nagyon monotonná válhat. Ráadásul, aki egyedül edz, az kevésbé tudja felmérni önmaga erőnlétét is. Számukra lényeges a pozitív megerősítés, a visszajelzés és az apró sikerek ünneplése. Introvertáltak számára tökéletes választás lehet az otthoni saját testsúlyos edzés, a kerékpározás vagy éppen a hosszútávú futás.

Aki, az adrenalinra vágyik

Ha kalandvágyó személyiség vagy, szeretsz új dolgokat kipróbálni és kedveled a dinamikus mozgásformákat, akkor számodra az extrém sportok az ideálisak. Itt megemlíthető a teljesítménytúrázás is, amely nem klasszikus hegymászás, de dombokon és hegyeken kell keresztüljutnod megadott idő alatt, gyakran változatos és embert próbáló terepviszonyok között. Ezek a sportok mentálisan is új szintre emelnek. Az adrenalinlöket, amit egy-egy kihívás közben átélsz, olyan élményt nyújt, amit a hagyományos edzőtermi kondizás nem tud visszaadni.

Aki, semmit sem szeret igazán

Ez a kategória kétségkívül nehezebb terep, de egyáltalán nem reménytelen megtalálni azt a mozgásformát, amely valódi örömet okoz. A kulcs az, hogy ne az erőfeszítésre, hanem az élményre koncentráljunk. Ha valaki szereti a zenét és nem vágyik megterhelő gyakorlatsorra, akkor máris számos lehetőség nyílik előtte. A zumba például tökéletes választás lehet, hiszen ritmusos, szórakoztató, és úgy mozgat meg, hogy közben észre sem vesszük, hogy edzünk. Emellett a jóga is kiváló opció, amely mentálisan is feltölt. A squash ugyan kicsit intenzívebb, de még mindig játékos, pörgős élményt kínál, különösen azoknak, akik inkább társas formában szeretnek mozogni. Fontos, hogy bátran próbálgassunk különböző mozgásformákat – sokszor éppen a legváratlanabb lesz a befutó.

A mindennapi idő kérdése

Az már egyénfüggő, hogy ki hogyan építi be az edzést a napi rutinjába. Mindenkinek mások a prioritásai, eltérő az életvitele és ebből fakadóan az ideje is. Egy társasági ember lehet, hogy napközben végig pörög, munka után pedig program programot követ, így alig jut ideje a testmozgásra. Ezzel szemben egy befelé forduló egyén akár több szabad órával is rendelkezhet, mégis másféle elfoglaltságai, mentális terhei, vagy épp a motiváció hiánya miatt nehezebben iktatja be a rendszeres sporttevékenységet. Végső soron ez leginkább az egyén saját fontossági sorrendjétől függ. Vannak, akik hajnalban, mások csak késő este találnak rá időt és ez teljesen rendben van, hiszen mindenkinek más a napirendje, másképp állítja fel a prioritásait.

A lényeg, hogy a fizikai aktivitás tudatosan helyet kapjon a mindennapokban, még ha formája és időpontja egyénenként eltérő. Az a fontos, hogy az adott személy jól érezze magát a választott testmozgás közben, legyen az egy kocogás az erdőben, vagy súlyzózás az edzőteremben. Mindenki más, és ami az egyik embernek beválik, az nem biztos, hogy a másiknak is fog. A lényeg, hogy találjunk olyan mozgásformát, ami örömet okoz és amit lelkesedéssel tudunk végezni.

Nagyon káros az új TikTok-trend

A TikTokon terjedő „Skinnytok” trend elsőre ártalmatlannak tűnhet, valójában azonban komoly testi és lelki károkat okozhat.

Szemárpa, a kellemetlen dudor

Sajnos már sokan ismerik a szemárpa kellemetlen tüneteit, melynek többtípusa van. Lássuk a tüneteket és a kezelési módokat.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.