Menü

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

A rage baiting – magyarul talán „haragcsali” – olyan tartalom, kommunikációs stratégia, amely szándékosan provokál, ingerel, hogy reakciót váltson ki. Nem azért, mert az alkotó hisz benne, hanem mert a készítő tudja, hogy a felháborodás kattintásokat, kommenteket és felkapottságot szül, ami anyagi haszonszerzéssel is járhat.

A haragot kiváltó posztok valójában nem hírek, hanem előre megfontoltan úgy vannak kivágva, szerkesztve vagy fotózva, hogy provokáljanak. A cél az, hogy mi, vagyis a befogadók idegesek legyünk és továbbosszuk a tartalmat. A jelenség lényege pedig a provokáció, a figyelem felkeltése és a konfliktus generálás, nem pedig az eredeti és valós tartalom. Konkrétabban lehet ez például:

Egy rövid videó, ahol fiatalok például egy kutyát bántanak.
Egy YouTube Shorts, amelyben egy influenszer direkt módon konfliktust provokál egy utassal a villamoson.
Egy clickbait cím, ami féligazságokat közöl például egy utcai verekedésről, és azt sugallja, hogy az áldozat megérdemelte, amit kapott.
Egy közúti balesetről készült felvétel, amit nem megelőzési szándékkal, hanem kárörömmel küldenek tovább.

Kik gyártják és hogyan hat ránk?

Nemcsak trollok vagy unatkozó kommentelők állnak a haragkeltő videók és bejegyzések mögött. Influenszerek, tartalomkészítők, politikai szereplők, sőt egyes hírportálok is élnek vele. Az algoritmusok világa valójában nem a tiszta szándékokat, hanem a reakciókat jutalmazza. És mi vált ki hevesebb reakciót, mint a düh? Valójában nagyon kevés dolog. Egyesek üzletet csinálnak a megosztásból. Mások politikai propagandát tolnak. Megint mások csak a figyelemért szívatják a többi embert, ami akár több milliós nézettséghez is vezethet.

A rage bait tartalmak mindannyiunkra hatással vannak, különösen az online közbeszédben aktívan részt vevő fiatal felnőttekre, kamaszokra és azokra, akik Facebook-csoportokban próbálnak megoldást találni a problémáikra. A gyűlölet ugyanis nemcsak hangulatot rombol. Hanem hosszú távon világképet torzít, közösségeket fordít egymás ellen, és elhiteti velünk, hogy mindenki mindenkit gyűlöl, mindenki szemben áll egy másik csoporttal.

Hogyan védekezhetünk ellene?

A rage bait nemcsak az érzéseinkkel játszik, hanem az időnkkel, az ítélőképességünkkel és végső soron a világképünkkel is. Minél több időt töltünk ezen tartalmak fogyasztásával, annál nehezebb kiszállni a sodrásukból. A jó hír az, hogy van választásunk. Néhány egyszerű lépéssel már sokat tehetünk azért, hogy ne váljunk manipuláció áldozatává:

Ha egy kép vagy felvétel azonnali gyűlöletet vált ki, álljunk meg egy pillanatra. Kérdezzük meg magunktól, hogy: vajon ez a realitás, vagy valaki csak manipulatív módon nézettséget akar?

Ne kommenteljünk dühből. Minden reakció – lájk, komment és megosztás – erősíti a tartalmakat a digitális gépezetben, még ha cáfolni is próbáljuk.
Ne terjesszük a gyűlöletre élezett felvételeket még akkor sem, ha „provokatív”. A felháborodás láthatóságot jelent az algoritmusok működése miatt.
Kövessünk olyan forrásokat, amelyek tisztességesek, informatívak, és nem építenek a gyűlöletre.

A rage bait nem új jelenség. A történelem tele van példákkal, amikor a harag eszközzé vált. Azonban az internet korában ez tömegméretűvé nőtte ki magát, és nagyon könnyen áldozatul eshetünk neki. Rengeteget jelent az, hogy tudatosan kezeljük a közösségi média felületein megjelenő anyagokat és felismerjük azokat a posztokat, amelyek célja pusztán az érzelmek felkorbácsolása. Ezáltal elkerülhetjük, hogy manipuláljanak minket és kevésbé hat ránk az online tartalmak által generált feszültség.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.