Menü

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.

A "snüssz" egy olyan finomra őrölt dohány, amit az emberek általában az alsó ajak és az íny között helyeznek el, hogy nikotint szívjanak fel anélkül, hogy füstölnének. Bár sokan használják, és a füstmentes dohányzási alternatívaként népszerű, a használatának számos negatív hatása is lehet.

A snüssz a cigarettával szemben nem ég, nem füstöl, és nem is kell hozzá gyufa – elég egy kis nyál, és már szívódik is a nikotin a vérbe. A trükkös kis párnácskák – amik sokszor teafilterre emlékeztetnek – úgy tűnik, tökéletes megoldás a tiniknek: senki sem látja, senki sem érzi, ők pedig bódult fejjel ülnek az órán.

Melyek a snüssz hatásai?

1. Nikotin-függőség:

A snüssz nikotint tartalmaz, ami erős függőséget okozhat. A rendszeres használat szorosan kapcsolódik a nikotinfüggőség kialakulásához, hasonlóan a cigarettázáshoz.

2. Szájüregi problémák:

A snüssz gyakori használata ínybetegségeket, fogágygyulladást, fogszuvasodást és egyéb szájüregi problémákat okozhat. Az irritáció, a fertőzések és a szájüregi rák kockázata is nőhet.

3. Rákos megbetegedések:

Bár a snüssz nem tartalmaz füstöt, a benne lévő vegyi anyagok (például rákkeltő nitrozaminok) hosszú távú használata hozzájárulhat a szájüregi, hasnyálmirigy- és emésztőrendszeri rákok kockázatának növekedéséhez.

4. Szív- és érrendszeri hatások:

A snüssz használata emelheti a vérnyomást és növelheti a szívroham vagy a stroke kockázatát. A nikotin hozzájárulhat az erek összehúzódásához, ami fokozza a keringési problémák esélyét.

5. Szájszárazság és kellemetlen lehelet:

A snüssz használata szájszárazságot okozhat, valamint a kellemetlen leheletet, ami hosszú távon problémát jelenthet.

6. Terhességre gyakorolt hatások:

A terhesség alatt a snüssz használata káros hatással lehet a magzatra, és növelheti a koraszülés, a kis súlyú újszülött és más szövődmények kockázatát.

7. Mentális egészség:

Bár a nikotin átmeneti hangulatjavító hatású lehet, hosszú távon a nikotinfüggőség és a rendszeres használat mentális egészségi problémákhoz (például szorongás, depresszió) is vezethet.

Miért pont ez lett menő a fiatalok körében?

Mert nincs füst, nincs bűz, nem kell hozzá öngyújtó – és a tanárok sem veszik észre. Csakhogy ez a titkos egészségkárosító „játék” sokkal többe kerülhet, mint gondolnánk. A snüssz szinte teljesen észrevétlen, épp ezért veszélyes.

Fontos megjegyezni, hogy míg a snüssz kisebb mértékben káros, mint a hagyományos cigaretta, nem mentes a veszélyektől, és hosszú távú használata jelentős egészségi kockázatot jelenthet.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.