Menü

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.

Húsvét a keresztény világ egyik legfontosabb ünnepe, amely nemcsak vallási, hanem kulturális és családi jelentőséggel is bír. Idén áprilisban is emberek milliói emlékeznek meg Jézus Krisztus feltámadásáról, miközben a tavasz beköszöntével új élet és remény költözik otthonainkba.

A húsvét vasárnapot megelőző nagyböjt időszaka a lelki felkészülésé, melyet virágvasárnap, nagycsütörtök, nagypéntek, majd a húsvéti vasárnap követ. A keresztény hagyomány szerint Jézust nagypénteken feszítették keresztre, majd a harmadik napon, húsvét vasárnap feltámadt – ez a feltámadás a kereszténység alapköve.

Sokan tartják a húsvéti hagyományokat – locsolkodás, tojásfestés, sonka

A húsvéti ünnepekhez Magyarországon számos színes hagyomány kapcsolódik. A legismertebb talán a locsolkodás: húsvéthétfőn a fiúk, férfiak kölnivel vagy akár vödör vízzel is meglocsolják a lányokat, akik cserébe hímes tojással, édességgel, esetenként egy pohár itallal köszönik meg a „frissítést”. A locsolkodás ősi termékenységi rítusokra vezethető vissza, de máig élő, vidám családi eseménnyé vált.

A húsvéti asztalról nem hiányozhat a főtt tojás, a torma, a kalács és természetesen a sonka sem. Ezek az ételek nemcsak ízletesek, hanem szimbolikus jelentéssel is bírnak: a tojás az újjászületést, a sonka az ünnepi bőséget, a torma pedig Jézus szenvedését idézi.

Húsvét megélése a modern világban

A mai rohanó világban húsvét lehetőséget ad az elcsendesedésre, a családi együttlétekre, a hagyományok újraélésére. Egyre többen választják ilyenkor a természetjárást, kirándulást, túrákat vagy akár egy csendes vidéki pihenést. Sok településen tartanak húsvéti vásárokat, népművészeti bemutatókat, tojáskereső játékokat és kézműves, kreatív foglalkozásokat a gyerekek örömére.

Bár a húsvéti szokások generációról generációra változhatnak, a közös ünneplés öröme és a megújulás üzenete időtálló. Húsvét nem csupán vallási ünnep, hanem a tavasz, az újrakezdés és a közösség erejének ünnepe is.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!