Menü

Tartsd fent a motivációt!

„Felejtsd el az összes okot, ami miatt nem fog működni és higgy abban az egyben, ami miatt igen.”

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

Ahhoz, hogy elérjük a céljainkat, szükségünk lesz arra, hogy folyamatosan motiváltak maradjunk. Ez azonban nem jön mindig könnyedén, éppen ezért érdemes foglalkozni a motiváció kérdésével.

Egy célkitűzős elején - legyen az szakmai, magán jellegű vagy bármilyen – tele van az ember energiával, de ahogy telnek a hetek vagy hónapok, egyre nehezebbé válik ugyanazzal a lendülettel dolgozni. Hogyan előzhetjük meg, hogy elfogyjon az erőnk, és hogyan tarthatjuk fent a motivációt a cél eléréséig?

Minden megvalósítandó célkitűzéshez rendelkeznünk kell egy belülről áradó húzóerővel, amit motivációnak nevezünk. A motiváció egy belső állapot, mely cselekvésre, viselkedésre késztet. A cél, a tevékenység eredményének előrevetítése.

Mi szükséges ahhoz, hogy elérjünk egy célt?

Az első feladat egy döntés, amit meghozunk annak érdekében, hogy valami megváltozzon az életünkben. A második, hogy ezután cselekszünk is, és valamit elkezdünk máshogy csinálni, mint ahogy addig tettük. A harmadik pedig a kitartás, amivel el tudjuk érni a valódi változást, és új szokásokat tudunk kialakítani. Mindháromnak teljesülnie kell ahhoz, hogy elérjük azt a célt, amit kitűztünk.

Hogyan tudjuk megtartani a motivációnkat?

Tűzzünk ki világos célokat: Ha tudjuk, hogy hová tartunk, könnyebben fenntarthatjuk a motivációnkat. Osszuk fel a nagy célokat kisebb, elérhetőbb részcélokra, így folyamatosan látni fogjuk az előrehaladást.
Kezdjük kicsiben: A nagy feladatok elrettentőek lehetnek. Kezdjük valami kisebbel, amit könnyen befejezhetünk, hogy sikerélményt szerezzünk, ami tovább lendít.
Képzeljük el a végcélt: Vizualizáljuk, hogy mi történik, amikor elértük a céljainkat. Hogyan fogjuk érezni magunkat? Miért fontos számunkra? Ez segíthet fenntartani a lelkesedést.
Tartsunk szüneteket és pihenjünk: A motiváció gyakran akkor csökken, ha kimerülünk. Rendszeres szünetekkel és pihenéssel újra töltődhetünk.
Lehet egy barát, edző vagy mentor, akivel rendszeresen megbeszélheted a fejlődést és az előrehaladást.
Jutalmazzuk meg magunkat: Ha elértük a céljainkat vagy egy nagyobb mérföldkövet, jutalmazzuk meg magunkat valami kellemes dologgal.
S végül: fókuszáljunk a pozitív eredményekre és ne féljünk a kudarctól!

Fontos, hogy legyen egy miértünk, ugyanis kell valami, ami arra ösztönöz bennünket, hogy felkeljünk reggelente és tegyünk a célunkért. Ez lehet egészséggel, életmóddal, sporttal kapcsolatos elhatározás, lehet a munkahelyi előmenetel, a család jóléte, egy nyaralás, bármi. A lényeg, hogy megtaláljuk a miértünket.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.