Felelős állattartás
- Dátum: 2025.04.07., 19:50
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- állatvédő, egészségügyi ellátás, Felelős állattartás, felelős gondolkodás, gondoz, ivartalanítás, menhely, mentális jólét, mozgás, szórakoztatás, táplálás
A felelős állattartás azt jelenti, hogy az állatokat olyan módon tartjuk és gondozzuk, hogy azok testi és lelki jólétét figyelembe vegyük. Fontos, hogy az állatok szükségletei – mint az étkezés, mozgás, egészségügyi ellátás és megfelelő környezet – biztosítva legyenek. De mitől lesz valaki felelős állattartó?
Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában?
A helyi rádiónk vendége volt hétvégén Kovács Anett, a Tamási Állatvédő Egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.
Mivel jár egy felelős állattartó napi tevékenysége?
Megfelelő táplálás az természetes létfontosságú. Az állatnak megfelelő mennyiségű és minőségű ételt kell biztosítani, ami illeszkedik az adott faj táplálkozási igényeihez. Az egészségügyi ellátás is alapvető. Az állatokat rendszeresen orvosi ellenőrzésnek kell alávetni, oltásokkal és paraziták elleni kezelésekkel biztosítva a megfelelő egészségi állapotot.
Mi a helyzet a mentális jólétükkel?
Mozgásra és szórakoztatásra minden állatnak szüksége van, az állatokat rendszeresen ki kell engedni vagy megfelelő szórakozást biztosítani számukra, hogy megőrizzék fizikai és mentális egészségüket.
Minden állatfajnak, fajtáknak egymástól eltérő a mozgásigényük. Ezt is mindenképpen érdemes figyelembe venni mielőtt kedvencet választunk magunknak.
Meghatározók a környezeti körülmények is. Az állatnak olyan környezetet kell biztosítani, amely biztonságos, tiszta és kényelmes, megfelelő mennyiségű helyet biztosít a mozgásra.
Felelős gondolkodás alapja – gondolni az utódokra.
Nagyon fontos! Sajnos azok az emberek, akik nem foglalkoznak állatvédelemmel, vagy nem járnak ki egy-egy menhelyre aktivistaként, nem értik, hogy miért is olyan fontos az ivartalanítás. Minden évben több ezer olyan kutyus/cica jön a világra, ami vagy az utcán, vagy a gyepmesteri telepeken végzi, és az állatvédők már jelenlegi kóbor állatokat sem tudják hova elhelyezni.
Utolsó helyre hagytam, de elsődleges és mondhatom az összes többi is ettől függ: a szeretet és a figyelem: Az állatok társas lények, így szükségük van emberi kapcsolatokra, figyelemre és szeretetre.
A normális ember-állat kapcsolatnak a szereteten kell alapulnia, mint minden jó kapcsolatnak. Ha már vállaltunk egy állatot gondoskodjunk róla felelősségteljesen, szeretettel és odafigyeléssel. Ők nagyon sokat tudnak adni és nem várnak cserébe semmit.
Az állatmentő szolgálat oldalán hasznos információkat találni a témáról:
https://allatmentoszolgalat.com/tudasbazis/a-felelos-allattartas-szabalyai/
Felelős állattartóként mindig figyelnünk kell az állat igényeire, és tisztában kell lennünk vele, hogy a gondozás hosszú távú elköteleződést jelent. Aki ezt nem tudja vállalni, az ne vállaljon állatot. Egy felelős gazdi, mielőtt magához venne egy állatot, jól átgondolja döntését, mert tudja, az egy életre szól.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!